Dyplomaci i szefowie zagranicznych instytucji kultury zwiedzili Muzeum Historii Polski [NASZE WIDEO]

2024-03-04 15:19 aktualizacja: 2024-03-04, 18:39
MHP. Fot. PAP
MHP. Fot. PAP
Kilkudziesięciu ambasadorów, dyplomaci oraz szefowie zagranicznych instytucji kultury zwiedzili w poniedziałek Muzeum Historii Polski. "Chcemy, aby nasze muzeum współpracowało z różnymi instytucjami, w różnych krajach po to, aby promować historię Polski za granicą" - mówi PAP dyrektor MHP Robert Kostro.

Po gmachu Muzeum Historii Polski oprowadził gości dyrektor Robert Kostro. "Nasza działalność ma na celu ukazanie ponad tysiąca lat dziejów Polski. Jednocześnie Muzeum Historii Polski to również partner głęboko zainteresowany współpracą z krajami, które Państwo reprezentują. Mowa tu nie tylko o dialogu historycznym, ale również o korzystaniu z przestrzeni jakie oferuje nowoczesny gmach MHP na warszawskiej Cytadeli" - powiedział dyrektor MHP witając przybyłych dyplomatów i szefów zagranicznych instytucji kultury.

"Dzisiejsze wydarzenie jest dla nas bardzo ważne. Chcemy bowiem, aby nasze muzeum współpracowało z różnymi instytucjami, w różnych krajach po to, aby promować historię Polski za granicą oraz, aby opowiadać o naszych dziejach" - powiedział PAP Robert Kostro. "Mamy nadzieję na pozyskanie nowych instytucji, z którymi będziemy współpracować" – dodał. "Chcemy również pokazać budynek muzeum jako miejsce atrakcyjne dla organizowania różnego rodzaju spotkań i imprez" - podkreślił. Przypomniał, że pod koniec stycznia muzeum odwiedził król Danii Fryderyk X.

Goście zwiedzili m.in. wystawę czasową "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski". Prezentowanych jest na niej ponad 500 eksponatów z kolekcji MHP, a wystawa opowiada o tym, jak muzeum na różne sposoby gromadzi artefakty. Zobaczyli również audytorium, salę kinowo-teatralną, a także z dachu muzeum zobaczyli panoramę Warszawy. "Mamy nadzieję, że udało się dobrze zaprezentować przed dyplomatami ten ważny, warszawski gmach" – podkreślił dyrektor MHP.

Robert Kostro poinformował, że w najbliższym czasie w muzeum zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona pałacowi królewskiemu Villa Regia. "Obecnie w tym miejscu znajduje się Pałac Kazimierzowski. Podczas potopu szwedzkiego Villa Regia została zniszczona, a znaczna część pochodzących z pałacu obiektów została wywieziona przez Szwedów. Udało się nam zdobyć fragmenty marmurowej fasady Villa Regia i to właśnie ją – wraz z historią o samym budynku – zaprezentujemy na wystawie" – powiedział.

Muzeum Historii Polski zostało otwarte we wrześniu 2023 r. Jego gmach składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tys. mkw. W przyszłości sercem MHP będzie wystawa stała, która będzie udostępniona zwiedzającym na wiosnę 2026 r. Opowie o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa; będą ją tworzyć ponad trzy tysiące eksponatów, w tym kilka wielkogabarytowych.

Gmach MHP jest wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów w gmachu MHP znajdują się sale dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum. W gmachu muzeum znajduje się również audytorium, mogące pomieścić blisko 580 widzów – tam odbywają m.in. występy Sinfonii Iuventus, dla której sala muzealna jest główną salą koncertową. Oprócz audytorium budynek jest również wyposażony w salę kinowo-teatralną mogącą pomieścić blisko 140 osób. Łącznie z kilkoma mniejszymi pomieszczeniami tworzą one centrum konferencyjne.

Gmach Muzeum Historii Polski wieńczy dach, z którego rozpościera się widok na panoramę Warszawy.

Autorka: Anna Kruszyńska

ep/