O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dziemianowicz-Bąk: Unia Europejska jest silna jakością dialogu między państwami

Unia Europejska jest silna jakością swoich polityk i jest silna jakością dialogu między państwami - powiedziała, otwierając nieformalne spotkanie organizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Fot. PAP/Marcin Obara
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Fot. PAP/Marcin Obara

Szefowa MRPiPS przekazała przed nieformalnym spotkaniem europejskich ministrów spraw socjalnych w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, że zaplanowano dyskusję o tym, co najważniejsze z perspektywy polityki socjalnej, społecznej i polityki zatrudnienia. Dodała, że chodzi o najważniejsze wyzwania, które stoją zarówno przed Polską, jak i całą wspólnotą europejską.

"Mówię o wyzwaniach zarówno o charakterze technologicznym, wpływie sztucznej inteligencji i technologii cyfrowych na rynek pracy, na świat pracy, na warunki zatrudnienia, jak i o kwestiach związanych z polityką rodzinną, czy społeczną" - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Wskazała, że chodzi zarówno o kwestie związane z opieką długoterminową, integracją społeczną, ale także z integracją migrantów.

Więcej

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Fot. PAP/Rafał Guz

Dziemianowicz-Bąk: ustawa obniżająca składkę zdrowotną dla firm to prezent dla najzamożniejszych

Jej zdaniem "wyzwania, przed którymi stoi dzisiaj Polska nie różnią się od tych, przed którymi stoją inne państwa UE". "Dlatego cieszę się, że w kwestiach tak zasadniczych, jak bezpieczeństwo zatrudnienia, bezpieczeństwo rynku pracy, bezpieczeństwo socjalne - będziemy mogli wymienić się doświadczeniami, propozycjami rozwiązań tych problemów, z którymi wszystkie państwa wspólnoty europejskiej się mierzą i rozmawiać o tym, jakie wspólne rozwiązania możemy wypracować" - powiedziała.

Podkreśliła, że cieszy się, że na zaproszenie strony polskiej w spotkaniu bierze udział także przedstawiciel Ukrainy. "Nie sposób zapomnieć o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Kwestia konfliktu, który dosięgnął Ukrainy jest kwestią także dla UE istotną" - zaznaczyła.

Dodała, że podczas spotkania ministrowie będą rozmawiać o bezpieczeństwie wewnętrznym, militarnym, ale także o bezpieczeństwie gospodarczym, które - jak mówiła - zależy m.in. od bezpieczeństwa socjalnego.

"Unia Europejska jest silna jakością swoich polityk i jest silna jakością dialogu między państwami. Dialogu także z udziałem partnerów społecznych, których także podczas dzisiejszego spotkania nie zabraknie" - powiedziała.

Wyraziła nadzieję, że spotkanie przyniesie nowe propozycje i pomysły oraz "otworzy głowy na rozwiązania" w zakresie nowych technologii, opieki długoterminowej, czy wyzwań związanych z kryzysem migracyjnym.

Nieformalne spotkanie ministrów UE ds. zatrudnienia organizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE rozpoczęło się w poniedziałek w Warszawie. Dwudniowym obradom przewodniczy ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zmiany na rynku pracy i polityka integracyjna

Według zapowiedzi, pierwszy dzień ma upłynąć pod znakiem dyskusji o cyfrowych zmianach na rynku pracy. Ministrowie omówią wyzwania związane z automatyzacją i sztuczną inteligencją, rozmawiać też będą o konieczności stworzenia regulacji, które zapewnią równowagę między innowacjami a ochroną praw pracowniczych.

Drugi dzień poświęcony będzie m.in. polityce integracyjnej. Szefowie resortów mają zwrócić uwagę na potrzebę prowadzenia programów przekwalifikowania zawodowego i wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; wymienią się także doświadczeniami w zakresie integracji migrantów i długotrwale bezrobotnych.

Jak informują organizatorzy, ostatnia część spotkania będzie dotyczyć równości na rynku pracy i wsparcia osób mających obowiązki opiekuńcze. Ministrowie przedstawią strategie ułatwiające godzenie życia zawodowego z rodzinnym, m.in. poprzez elastyczne formy zatrudnienia i rozwój instytucji opiekuńczych.

Polskie przewodnictwo w Radzie UE

Polska objęła przewodnictwo w Radzie UE 1 stycznia, co oznacza, że do końca czerwca będzie odpowiedzialna m.in. za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych jej gremiów oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich. W ciągu tego półrocza w Polsce odbędzie się ponad 300 oficjalnych spotkań, w tym 22 nieformalne rady z udziałem unijnych ministrów. Polska prezydencja pod hasłem "Bezpieczeństwo, Europo!" skupia się na wzmacnianiu bezpieczeństwa UE w wielu aspektach.

Do tej pory odbyły się już m.in. nieformalne spotkania ministrów ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, edukacji czy obrony. W środę do Warszawy przyjadą europejscy ministrowie ds. równości.(PAP)

mchom/ agz/ mhr/ grg/

Zobacz także

  • Zegary. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Europejczycy sprzeciwiają się zmianom czasu. Co stoi na przeszkodzie?

  • Dariusz Klimczak Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Minister infrastruktury: rozmawiamy o kolei dużych prędkości do Berlina i Pragi

  • Flagi Unii Europejskiej Fot. PAP/Jacek Praszkiewicz

    Budżet unijny po nowemu. Plan dla każdego kraju

  • Przechodnie. Fot. PAP/Albert Zawada

    Co drugi Polak nie wie o prezydencji w Radzie UE. Badanie CBOS

Serwisy ogólnodostępne PAP