Dziś Rada Krajowa PO ma zatwierdzać umowę koalicyjną

2023-11-13 07:01 aktualizacja: 2023-11-13, 10:04
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
W poniedziałek rano rozpoczęło się posiedzenie Rady Krajowej PO, która ma zatwierdzać umowę koalicyjną parafowaną w piątek przez szefa PO Donalda Tuska, lidera Polski 2050 Szymona Hołownię, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, a Nowa Lewica - 26, co daje im większość 248 posłów. W piątek liderzy ugrupowań tworzących te komitety wyborcze, tj. lider PO Donald Tusk, przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy: Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń, parafowali umowę koalicyjną.

Zgodnie z zapisami umowy, kandydatem na premiera jest lider PO Donald Tusk. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jest kandydatem na pierwszego wicepremiera, zaś szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski na wicepremiera. Z kolei kandydatem na marszałka Sejmu jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który ma sprawować tę funkcję od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji Włodzimierz Czarzasty.

W umowie zapisano, że Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r., z kolei od dnia kolejnego funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.

Senator KO Małgorzata Kidawa-Błońska ma do 13 listopada 2025 pełnić funkcję marszałka Senatu, następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską. W przypadku prezydium Senatu, koalicja ma zgłosić czterech wicemarszałków, po jednym wskazanych przez KO, PSL, Polskę 2050 i Nową Lewicę.

Co znalazło się w umowie koalicyjnej?

W umowie zapowiedziano też likwidację CBA, transparentność finansów publicznych, naprawę mediów publicznych, odblokowanie środków z KPO oraz pilną potrzebę podwyżek dla nauczycieli i pracowników służby publicznej.

W umowie zapowiedziano też, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. zostanie unieważniony; zapowiedziano finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych; mowa nienawiści ze względu na orientację seksualną będzie ścigana z urzędu. Zadeklarowano, że zbadane i rozliczone będzie bezprawie, patologia i przestępstwa Zjednoczonej Prawicy.

Posiedzenie Rady Krajowej PO planowane jest na godz. 9.00 rano; odbędzie się ono w jednym ze stołecznych hoteli.

O godz. 12.00 tego samego dnia Marszałek Senior Marek Sawicki otworzy pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Będzie mieć ono uroczysty charakter. Do Sejmu przybędzie m.in. prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych, członkowie korpusu dyplomatycznego, byli prezydenci, marszałkowie Sejmu i premierzy, dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych.

Posłowie wybrani w przeprowadzonych 15 października wyborach złożą ślubowanie, podejmą też pierwsze ważne decyzje, m.in. wybiorą Marszałka Sejmu.

Kandydatów na tę funkcję zgłaszają grupy co najmniej 15 posłów, a wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Bezpośrednio po wyborze Marszałek Sejmu obejmie przewodnictwo obrad. Kolejnym punktem porządku dziennego pierwszego dnia 1. posiedzenia Sejmu będzie ustalenie liczby wicemarszałków Izby oraz ich wybór.

Konstytucja oraz Regulamin Sejmu stanowią także, że na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej Izby Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki złoży dymisję swojego rządu.

Prezydent RP i nowo wybrany Marszałek Sejmu będą też gośćmi inauguracyjnego posiedzenia Senatu, które rozpocznie się o godz. 16. (PAP)

Autorka: Daria Kania

mmi/