O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Eksperci Defence24.pl: osiągnięcie pokoju na Ukrainie w tym roku mało prawdopodobne

Scenariusz, w którym dojdzie do rozmów, mogących rzeczywiście doprowadzić do pokoju na Ukrainie w tym roku, jest mało prawdopodobny; Władimir Putin będzie pogrywał z USA przedłużając negocjacje - ocenili w Studiu PAP eksperci Defence24.pl, Bartłomiej Wypartowicz i Wojciech Kozioł.

Wypartowicz w piątek w Studiu PAP pytany, jak zakończą się rozmowy przedstawicieli USA i Rosji, mające na celu zakończenie konfliktu na Ukrainie podkreślił, że należy się zastanowić, czy do rozmów pokojowych w ogóle dojdzie, bo w tym momencie mamy do czynienia z "rozmowami przed pokojowymi". Dodał, że z dotychczasowych ustaleń między USA a Rosją ws. zawieszenia broni na Morzu Czarnym, czy zaprzestaniu ataków na infrastrukturę krytyczną - nic nie wyszło.

 

 

"Wydaje się, że Władimir Putin będzie pogrywał stroną amerykańską i będzie starał się robić wiele rzeczy, żeby te rozmowy przedłużyć. Z drugiej strony Donald Trump będzie chciał ten konflikt bardzo szybko zakończyć i wcale nie jest powiedziane, że będzie on chciał go zakończyć tak, żeby to Ukraina była na tej lepszej pozycji" - ocenił Wypartowicz.

Również zdaniem Kozioła, scenariusz w którym dojdzie do rozmów, mogących "rzeczywiście doprowadzić do jakiegoś pokoju w tym roku jest mało prawdopodobny". Według niego, Putin będzie starał się realizować plany ogłoszone w 2021 r. i doktrynę mającą na celu "całkowitą wasalizację Ukrainy" a nawet stworzenie "czegoś w rodzaju Czeczenii lub Białorusi 2.0".

"W przypadku Ameryki widzimy tutaj takie bardzo chaotyczne ruchy. Możemy próbować sobie tłumaczyć tak trochę na siłę, że obecna polityka Trumpa w postaci chociażby ceł, ma zmusić Rosję do pokoju poprzez na przykład zaniżenie cen ropy na rynku, ale powiedzmy sobie szczerze, to raczej jest takie myślenie życzeniowe" - powiedział ekspert.

 

 

W ocenie Kozioła ze strony Zachodu, w tym Stanów Zjednoczonych, nie ma pomysłu na to, jak mogłoby wyglądać "potencjalne zwycięstwo Ukrainy na poziomie politycznym". "Nie ma takiego planu, jest po prostu cały czas przeciąganie tej wojny" - powiedział.

Prezydent USA Donald Trump, jeszcze przed objęciem urzędu prezydenta, obiecywał zakończenie wojny na Ukrainie w ciągu 24 godzin. W ostatnich miesiącach doszło do kilku rund rozmów przedstawicieli USA i Rosji w negocjacjach dotyczących rozejmu w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie, które jednak nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Stronę amerykańską reprezentuje specjalny wysłannik prezydenta Steve Witkoff.

Rozmawiał Adrian Kowarzyk (PAP)

amk/ par/ mhr/kgr/
 

Zobacz także

  • Gen. Waldemar Skrzypczak Fot. PAP/Rafał Guz

    Gen. Skrzypczak: Trump przegrał z Putinem pierwszą rundę negocjacji

  • Marek Woch Fot. PAP/Albert Zawada

    Kandydat na prezydenta Marek Woch za utworzeniem Polskiej Gwardii Narodowej pod nadzorem głowy państwa

  • Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Albert Zawada

    Prof. Markowski: Trzaskowski i jego sztab "trochę pobłądzili" w definiowaniu grupy docelowej wyborców

  •  Marek Budzisz. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Marek Budzisz ws. Jasionki: dyslokacja żołnierzy USA - zapowiedź generalnej zmiany ich obecności w Europie

Serwisy ogólnodostępne PAP