Ekspert: Stoltenberg osiągnął maksimum tego, co NATO może oczekiwać od Orbana

2024-06-14 19:43 aktualizacja: 2024-06-15, 11:37
Jens Stoltenberg, Viktor Orban. Fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA
Jens Stoltenberg, Viktor Orban. Fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA
Podczas swojej wizyty w Budapeszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg osiągnął maksimum tego, czego Sojusz może oczekiwać od premiera Węgier Viktora Orbana, czyli uniknięcie blokowania podejmowanych decyzji – ocenił w rozmowie z PAP Daniel Hegedus, węgierski analityk polityki międzynarodowej z German Marshall Fund.

"Partnerzy NATO czują się zaniepokojeni nieuczestniczeniem Węgier w nowych ramach NATO i potencjalnie przyszłej misji mającej na celu wsparcie Ukrainy" – mówi analityk.

Jego zdaniem strategicznym celem środowej podróży Stoltenberga do Budapesztu było "zabezpieczenie tych ram i misji oraz zapobieżenie węgierskiej blokadzie, która mogłaby wyrządzić Ukrainie znaczne szkody w krytycznym okresie obrony tego kraju przed rosyjską inwazją".

W środę na wspólnej konferencji prasowej Orban poinformował, że Węgry nie będą blokować decyzji NATO w sprawie Ukrainy, które popierają inne państwa członkowskie, ale też nie chcą w nich uczestniczyć.

W ostatnim czasie rząd w Budapeszcie zajął odmienne stanowisko w sprawie wzmocnienia roli koordynacyjnej NATO w transferze broni na Ukrainę i szkoleniu ukraińskich żołnierzy.

Według Hegedusa polityczny kompromis między Stoltenbergiem a Orbanem przyszedł stosunkowo szybko, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Węgry przez kilkanaście miesięcy blokowały przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.

Zdaniem analityka pewną rolę mógł tu odegrać "sygnał dyplomatyczny", wysłany przez partnerów z Bukareszteńskiej Dziewiątki po szczycie w Rydze, że "Węgry mogą zostać wykluczone z formatu ze względu na prorosyjską linię tego kraju".

W piątek Stoltenberg ogłosił na konferencji prasowej w Brukseli, że NATO będzie odgrywać większą rolę w koordynacji pomocy wojskowej dla Ukrainy. "Te działania nie czynią NATO stroną konfliktu, ale wzmocnią nasze wsparcie dla Ukrainy" – dodał sekretarz generalny Sojuszu.

Z dowództwa w Wiesbaden w Niemczech NATO będzie koordynować szkolenia i przekazywanie sprzętu.

Rząd Orbana, który od dawna krytykuje udzielanie przez Zachód pomocy militarnej Kijowowi, do początku lutego blokował unijną pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Budapeszt występuje również przeciwko integracji Ukrainy z NATO i UE, sprzeciwiając się – bez formalnego blokowania – rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Brukseli z Kijowem.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

kgr/