Ekspert: wypłata środków z KPO wpłynie pozytywnie i na złotego, i na polską gospodarkę

2024-04-15 17:50 aktualizacja: 2024-04-15, 17:53
Banknoty i monety NBP, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Banknoty i monety NBP, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Wypłata środków z KPO wpłynie pozytywnie na złotego i na mocniejszy wzrost gospodarczy - powiedział PAP w poniedziałek główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Ocenił, że wpływ pieniędzy z KPO na wzrost gospodarczy będzie widoczny już w tym roku.

„Wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy wpłynie pozytywnie i na złotego, i wpłynie też na mocniejszy wzrost gospodarczy, bo środki te będą wspierały inwestycje” – powiedział PAP główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski.

Zaznaczył jednak, że prognozy ekonomiczne już od kilku miesięcy uwzględniają napływ tych środków do Polski i że sama wypłata „tych prognoz nie zmienia”.

„Już od października, czyli od wyborów, prawdopodobieństwo wypłaty środków z KPO wzrosło i to już jest od miesięcy uwzględnione w prognozach” – ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska.

Dodał, że wpływ środków z KPO – ale także innych transferów z UE, których wypłata wcześniej była zagrożona – na gospodarkę będzie widać już w tym roku.

„Zarówno w tym, jak i w przyszłym roku większość środków napływających z UE będzie pochodzić z KPO. Szacujemy, że w tym roku napływ środków z UE wyniesie 24 mld euro, z czego 16 czy 17 mld euro będzie pochodzić z KPO. W przyszłym środki z UE wyniosą prawie 30 mld euro, a z tego 20 mld euro będzie pochodzić z KPO. Myślę, że część ze środków, jakie napłyną w tym roku, zacznie wspierać gospodarkę już w tym roku” – powiedział Piotr Bielski.

W poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Polska właśnie otrzymała przelew na 27 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zapowiedziała, że do końca czerwca „w polską gospodarkę zostanie zainwestowanych kilka mld zł”.

Pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy Polska złożyła w połowie grudnia 2023 r., 1,5 roku od akceptacji przez KE polskiego Planu. W lutym br. Komisja wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego polskiego wniosku na 6,3 mld euro. Informowała także, że kwota ta to 10,5 proc. środków polskiego Krajowego Planu Odbudowy, a składają się na nią 2,69 mld euro grantów i 3,63 mld euro pożyczek.

W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.). (PAP)

 

autor: Marek Siudaj

sma/