Pełczyńska-Nałęcz: fundusze spójności w pierwszej kolejności należy przeznaczyć na regiony
Fundusze spójności z unijnego budżetu w pierwszej kolejności powinny być przeznaczone na rozwój polskich regionów - powiedziała w Brukseli ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zapytana, czy Polska będzie finansować obronność także z tego źródła.

Pełczyńska-Nałęcz w piątek poprowadziła spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za unijne fundusze. Omawiano m.in. przyszłość polityki spójności - filaru budżetu UE przeznaczanego na wyrównywanie poziomu rozwoju regionów w Europie.
Ministra przypomniała, że Polska zdecydowała się na powołanie Funduszu Obronności i Bezpieczeństwa w ramach Krajowego Planu Odbudowy w wysokości 30 mld zł. Jak powiedziała dziennikarzom, fundusz będzie przeznaczony na inwestycje w konkurencyjność polskiego przemysłu zbrojeniowego, infrastrukturę podwójnego zastosowania, ale też w bardzo potrzebne schrony. "Dzisiaj jeden na trzydziestu, dwudziestu pięciu obywateli - gdyby coś się stało - znalazłby schronienie (...). Musimy w to zainwestować, musimy to zmienić" - powiedziała.
Pytana, czy Komisja Europejska zgodzi się na przekierowanie środków z funduszu odbudowy, powołanego w trakcie pandemii, na obronność, Pełczyńska-Nałęcz odparła, że Polska chce przeznaczyć pieniądze z KPO na infrastrukturę tzw. podwójnego zastosowania, co jest zgodne z rozporządzeniem ustanawiającym fundusz odbudowy.
"Mamy tutaj całkowitą zgodę z Komisją Europejską: środki z KPO nie będą przeznaczane, nie powinny być zresztą przeznaczane, na zakup uzbrojenia. Na to będą środki z nowego instrumentu, nad którym pracuje cała Unia Europejska" - podkreśliła. Chodzi o program pożyczek SAFE w wysokości 150 mld euro. Jest on częścią tzw. białej księgi na temat obronności, przygotowanej przez KE, a uzgodnionej przez przywódców krajów członkowskich.
W ramach planu rozwijania unijnej obronności Komisja chce dać zielone światło na przekierowanie na obronność środków z polityki spójności. W obecnej perspektywie budżetowej 2021-2027 Polska jest największym beneficjentem funduszy na regiony.
W odpowiedzi na pytanie, czy Polska przeznaczy na ten cel także pieniądze z polityki spójności, Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że środki na obronność będą pochodzić z KPO, natomiast "fundusze spójności w pierwszej kolejności powinny być przeznaczone na rozwój polskich regionów".
Polski rząd negocjuje wpisanie Funduszu Bezpieczeństwa i Obrony do KPO w ramach trwającej rewizji polskiego planu. "Do trwającej rewizji KPO dokładamy nowy element w postaci Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Musimy tę rewizję jak najszybciej przeprocedować, planujemy, że to jest kilka tygodni, po to, żeby już później działać na decyzjach podjętych wspólnie z KE" - powiedziała ministra funduszy.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ akl/ amac/kgr/