Emilia Benedykcińska nową likwidatorką Radia dla Ciebie

2024-02-22 11:38 aktualizacja: 2024-02-22, 12:34
Likwidatorka Radia dla Ciebie Emilia Benedykcińska. Fot. materiały prasowe
Likwidatorka Radia dla Ciebie Emilia Benedykcińska. Fot. materiały prasowe
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz wymienił likwidatora mazowieckiego Radia dla Ciebie. Grzegorza Jakubowskiego zastąpiła Emilia Benedykcińska.

Emilia Benedykcińska ukończyła dziennikarstwo i nauki polityczne oraz filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, jest również absolwentką Studiów Menedżerów Kultury na SGH. Ma także kilkuletnie doświadczenie w pracy w administracji publicznej, od prawie półtora roku pracuje we francuskiej korporacji, zajmując się doradztwem strategicznym. Jest wieloletnią promotorką muzyki, managerką i organizatorką wydarzeń kulturalnych w Polsce i Europie.

Szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz w środę w Polsat News zapewnił, że "nie wtrąca się w politykę likwidatorów". "Uważam, że istota tego działania polega na tym, że minister, człowiek polityki nie powinien się zajmować programem, tym, jak działają media publiczne. Ale w przypadkach samego mianowania, odpowiedzialności personalnej mam oczywiście swoją rolę do odegrania" - zaznaczył.

Przypadek Radia dla Ciebie w jego ocenie jest szczególny. "Z jednej strony jest fala, która mówi – tam byli dobrzy ludzie, nie tykajcie ich, wybitni dziennikarze, z czym się zgadzam, na przykład pana Chlastę znam dobrze i mam o nim dobre zdanie, a z drugiej strony są głosy: nie powinno być litości dla ludzi, którzy pracowali z PiS przez osiem lat" – powiedział w Polsat News.

Szef resortu kultury poinformował podczas tej rozmowy, że zmienił likwidatora RDC na "osobę mniej kontrowersyjną, bardziej spokojną, bardziej wyważoną". "W tej sprawie trzeba znaleźć złoty środek. Mam nadzieję, że nowy likwidator sobie w tej sprawie poradzi" – wskazał.

19 grudnia Sejm podjął uchwałę "w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej", wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

18 stycznia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy Kodeksu spółek handlowych (Ksh) o rozwiązaniu i likwidacji spółki akcyjnej, rozumiane w ten sposób, że swoim zakresem regulacyjnym z mocy samej ustawy obejmują także jednostki publicznej rtv, są niekonstytucyjne. Ponadto w ogłoszonym wyroku TK orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o rtv wyłączający określone zapisy Ksh od stosowania w odniesieniu do jednostek publicznej rtv. MKiDN przekazało, że wyrok TK w sprawie jednostek publicznej radiofonii i telewizji nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

kh/