ETPC: Belgia musi podjąć niezbędne środki, aby zagwarantować „prawo do bycia sądzonym w rozsądnym terminie” w brukselskim okręgu sądowym

2023-09-05 20:43 aktualizacja: 2023-09-06, 09:24
Trybunał uważa, że do państwa belgijskiego należy podjęcie niezbędnych środków w celu zagwarantowania prawa do bycia sądzonym w rozsądnym terminie w okręgu sądowym w Brukseli. Fot. PAP/Eva Bocek / Alamy Stock Photo
Trybunał uważa, że do państwa belgijskiego należy podjęcie niezbędnych środków w celu zagwarantowania prawa do bycia sądzonym w rozsądnym terminie w okręgu sądowym w Brukseli. Fot. PAP/Eva Bocek / Alamy Stock Photo
Belgia musi podjąć niezbędne środki, aby zagwarantować „prawo do bycia sądzonym w rozsądnym terminie” w brukselskim okręgu sądowym – orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC), o czym informuje agencja Belga.

„Zapewnianie poszanowania praw gwarantowanych przez (europejską) Konwencję praw człowieka należy przede wszystkim do sądów krajowych. Jednakże nie może to działać prawidłowo, jeśli sądy krajowe nie będą działały w rozsądnych terminach” – oświadczył ETPC.

„Trybunał stwierdza, że problemy związane z nadmiernym czasem trwania postępowań w okręgu sądowym w Brukseli mają charakter strukturalny” - dodano.

Trybunał uważa, że do państwa belgijskiego należy podjęcie niezbędnych środków w celu zagwarantowania prawa do bycia sądzonym w rozsądnym terminie w okręgu sądowym w Brukseli.

Sprawa dotyczy sprzedaży mieszkania, która zdaniem powoda jest nieważna z uwagi na brak zgody. Sprawę wszczęto w 2015 r., a pierwszy wyrok zapadł w 2017 r. Złożono apelację, ale w 2018 r., gdy sprawa nadal było w toku, sekretariat Sądu Apelacyjnego w Brukseli poinformował, że sprawa znajduje się na liście oczekujących i nie będzie mogła zostać rozpatrzona przed marcem 2026 r.

Powód bezskutecznie próbował skontaktować się z prezesem sądu, a następnie złożył skargę do Naczelnej Rady Sądownictwa. Pozwał także belgijskiego ministra sprawiedliwości o brak wprowadzenia środków mających na celu skrócenie czasu oczekiwania. Państwo belgijskie musi teraz zapłacić powodowi 5000 euro tytułem odszkodowania za szkody moralne.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
gn/