Europarlament wybrał finalistów Nagrody Sacharowa

2024-10-17 16:08 aktualizacja: 2024-10-17, 19:19
Parlament Europejski wyłonił w czwartek trzech finalistów Nagrody Sacharowa 2024, przyznawanej przez UE za działalność na rzecz praw człowieka. Na liście zabrakło kandydata skrajnej prawicy Elona Muska. Laureat zostanie ogłoszony 24 października.

Trójka finalistów wyłoniona została w tajnym głosowaniu dwóch komisji PE: komisji ds. zagranicznych (AFET) i komisji rozwoju (DEVE).

Ostatecznie na krótkiej liście znaleźli się nominowany przez grupę Zielonych dr Gubad Ibadoghlu, naukowiec i aktywista antykorupcyjny, który od roku przebywa w więzieniu w Azerbejdżanie i uznawany jest za więźnia politycznego; nominowane przez socjaldemokratów Izraelka Jael Admi i Palestynka Rim al-Hadżadżreh, współzałożycielki organizacji pokojowych Women Wage Peace i Women of the Sun oraz María Corina Machado, jako liderka sił demokratycznych w Wenezueli oraz prezydent elekt Edmundo Gonzalez Urrutia. Gonzalez był kandydatem zarówno Europejskiej Partii Ludowej (ta zgłosiła też Machado), jak i grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

Na liście nie znalazł się natomiast kontrowersyjny biznesmen i właściciel serwisu X Elon Musk nominowany przez dwa skrajnie prawicowe ugrupowania, Patriotów dla Europy i Europę Narodów Suwerennych, za "zaangażowanie na rzecz wolności słowa i walki z cenzurą".

Laureat nagrody zostanie wybrany 24 października przez szefową PE Robertę Metsolę i liderów grup politycznych, a jego nazwisko zostanie ogłoszone podczas odbywającej się w tym czasie w Strasburgu sesji plenarnej europarlamentu. Ceremonia wręczenia nagrody w wysokości 50 tys. euro odbędzie się podczas sesji plenarnej PE w grudniu.

Nagroda Sacharowa to najwyższe wyróżnienie przyznawane co roku przez UE za działalność na rzecz praw człowieka. Honoruje ona zasługi osób, grup i organizacji, które wniosły wybitny wkład w ochronę wolności myśli. Promuje w szczególności wolność słowa, prawa mniejszości, poszanowanie prawa międzynarodowego, rozwój demokracji i wdrażanie rządów prawa. Przyznana została po raz pierwszy w 1988 r. Nelsonowi Mandeli i Anatolijowi Marczence. W ubiegłym roku otrzymała ją pośmiertnie Mahsa Amini oraz ruch Kobieta, Życie, Wolność w Iranie.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana 

grg/