Ewakuacja cudzoziemców ze Strefy Gazy. Rau: podejmujemy wszelkie możliwe działania, by polscy obywatele byli bezpieczni

2023-11-01 19:56 aktualizacja: 2023-11-02, 06:39
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED
Ze Strefy Gazy do Egiptu ewakuowano dotąd 76 rannych i 335 osób posiadających zagraniczne paszporty. Pierwsza grupa cudzoziemców lub osób o podwójnym obywatelstwie, która będzie mogła wyjechać z palestyńskiej półenklawy, liczy 500 osób. "Podejmujemy wszelkie możliwe działania, by polscy obywatele w Strefie Gazy byli bezpieczni i mogli opuścić obszar wojenny" - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau. Poinformował, że rozmawiał w środę ze swoim egipskim odpowiednikiem, aby nalegać na dalsze wsparcie i umożliwienie ewakuacji jak najszybciej.

Polski resort dyplomacji kilkukrotnie podawał, że domaga się, aby polskim obywatelom umożliwiono bezpieczną ewakuację ze Strefy Gazy. W piątek MSZ podało, że według wiedzy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej w Strefie Gazy przebywa ponad 20 obywateli polskich. Jak wskazał wówczas resort, ewakuacja polskich obywateli nie została dotąd przeprowadzona wyłącznie z przyczyn leżących po stronie innych państw i podmiotów.

"Podejmujemy wszelkie możliwe działania, by polscy obywatele w Strefie Gazy byli bezpieczni i mogli opuścić obszar wojenny. Dziś ponownie rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Egiptu Samehem Shoukrym, aby nalegać na dalsze wsparcie i umożliwienie ewakuacji jak najszybciej" - napisał w środę na platformie X szef polskiego MSZ.

Trwa ewakuacja rannych i cudzoziemców ze Strefy Gazy

Ze Strefy Gazy ewakuowano do Egiptu 76 rannych i 335 osób posiadających zagraniczne paszporty - podaje w środę po południu AFP, powołując się na przedstawicieli egipskich władz. 

Do końca dnia do Egiptu powinno zostać przewiezionych 90 rannych. Pierwsza grupa cudzoziemców lub osób o podwójnym obywatelstwie, która będzie mogła wyjechać z palestyńskiej eksklawy liczy 500 osób. W sumie około 7,5 tys. osób posiadających zagraniczne paszporty ma opuścić Strefę Gazy w ciągu dwóch tygodni - relacjonuje Reuters.

Ludzie opuszczający Strefę wyjeżdżają autokarami przez przejście graniczne w Rafah, a po jego egipskiej stronie przeprowadzana jest kontrola bezpieczeństwa.

Wśród ewakuowanych jest między innymi pięciu Francuzów - podało francuskie ministerstwo spraw zagranicznych. Szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani poinformował, że czterech pierwszych Włochów zdołało opuścić półenklawę; w ubiegłym tygodniu Tajani przekazał, że w Strefie Gazy znajduje się 14 włoskich obywateli.

Administracja USA poinformowała w środę, że w grupie, która opuściła Gazę, była "garstka" obywateli USA, zaś reszta - szacuje się ich liczbę na ok. 500 - będzie mogła to zrobić w ciągu kolejnych kilku dni.

"Dziś, dzięki amerykańskiemu przywództwu, jesteśmy w sytuacji, w której zapewniliśmy start bezpiecznego korytarza dla rannych Palestyńczyków i zagranicznych obywateli z Gazy. Amerykańscy obywatele byli w stanie wyjść jako część pierwszej grupy z prawdopodobnie ponad 1000 (osób)" - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas wizyty w Northfield w Minnesocie. 

Prezydent oznajmił też, że pracuje nad tym, by "znacząco" zwiększyć przepływ pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, choć dodał, że wciąż potrzeba do tego wiele pracy. Biden ponownie podkreślił, że Izrael ma prawo bronić swoich obywateli przed terroryzmem, ale że musi robić to w sposób, w którym ochrona cywilów jest priorytetem.

"Wszyscy widzimy druzgocące obrazy z Gazy, palestyńskie dzieci płaczące za rodzicami, rodziców piszących imiona swoich dzieci, by można je było zidentyfikować (...) Utrata każdego niewinnego życia jest tragedią" - podkreślił Biden.

Porozumienie między Egiptem, Izraelem i Hamasem pozwalające na wywiezienie niektórych osób ze Strefy Gazy, zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi. Ewakuacja to "ważny krok w dobrą stronę, powinniśmy dalej na tym budować" - oznajmił specjalny wysłannik ONZ na Bliski Wschód Tor Wennesland.

Wśród osób, które będą mogły opuścić Strefę znajdują się między innymi pracownicy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, obywatele Australii, Austrii, Jordanii i Indonezji.

Powołując się na anonimowe źródło z USA, CNN podała wcześniej, że w ramach negocjacji na temat możliwości ewakuowania pewnych grup ludzi ze Strefy Gazy Hamas chciał wydostać stamtąd także swoich bojowników, ale to żądanie zostało odrzucone. (PAP)

Autorzy: Aleksandra Rebelińska;

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński 

mmi/