O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Fala powodziowa, ludzie potrzebujący ewakuacji i pomocy medycznej i pękające wały. Zobacz, jak ćwiczą ratownicy [NASZE WIDEO]

Powódź, pęknięte wały i perspektywa kolejnej fali powodziowej. Ratownicy łodziami muszą dotrzeć do mieszkańców zalanego terenu. Potrzebne jest też wsparcie medyczne oraz ekipy, które wypompowują wodę - to scenariusz, który grupy ratownicze z Polski, Ukrainy, Finlandii, Austrii, Czech, Belgii i Chorwacji ćwiczą pod Nowym Dworem Mazowieckim wzdłuż Narwi i Wisły.

Modlin. Ćwiczenia ratownicze "New Wave 2023" fot. PAP/Rafał Guz
Modlin. Ćwiczenia ratownicze "New Wave 2023" fot. PAP/Rafał Guz

Ćwiczenie odbywa się w dniach 5-8 września i jest prowadzone zarówno w dzień, jak i w nocy. Jego organizatorem jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, a gospodarzem Akademia Pożarnicza w Warszawie. 

“Przygotowaliśmy taki sam scenariusz, jaki zdarzył się podczas powodzi w 2010 roku, gdy Polska po raz pierwszy poprosiła o międzynarodową pomoc ratowniczą” - powiedział Mariusz Fełtynowski, komendant-rektor Akademii Pożarniczej w Warszawie. 

Zakłada on, że gdzieś w Polsce jest czas pomiędzy jedną a drugą falą powodzi, krajowe zasoby i sprzęt są niewystarczające i nasz kraj prosi o pomoc międzynarodową. 

“Przyjechali do nas ratownicy z 6 krajów o 3 specjalizacjach: podwyższania wałów przeciwpowodziowych, ewakuacji ludzi za pomocą łódek i wykorzystania pompy wysokiej wydajności. Ćwiczymy kompatybilność tych modułów” - wytłumaczył komendant. 

W ćwiczeniach uczestniczą też Ukraińcy, bo Ukraina niedawno przystąpiła do Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. 

“W ramach tego mechanizmu Ukraina otrzymuje dużo pomocy od Unii Europejskiej w związku z wojną i ze zniszczeniami. Ukraińcy udowadniają, że solidarność działa w obie strony” - powiedział Maciej Popowski Dyrektor Generalny ds. Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej Unii Europejskiej.  

“Po raz czwarty jesteśmy gospodarzem takich ćwiczeń, ćwiczymy też za granicą. Każda grupa przygotowana do działań międzynarodowych musi to robić przynajmniej raz w roku” - wytłumaczył komendant Mariusz Fełtynowski. 

Autor: Paweł Stępniewski

kw/

Zobacz także

  • Funkcjonariusz CBA. Fot. CBA

    Zatrzymano byłych komendantów straży pożarnej w związku ze sprawą Collegium Humanum

  • Straż pożarna - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP

    Zapach gazu wyczuwalny w szkole. Ewakuowano ponad 300 osób

  • Strażacy na miejscu awarii Fot. Facebook/PSP Oświęcim

    Rozszczelnienie gazociągu wysokiego ciśnienia w Małopolsce

  • Schron Fot. PAP/ Leszek Szymański

    Schrony przejdą ponowną inwentaryzację. Szef PSP podał termin oddania obiektów

Serwisy ogólnodostępne PAP