O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Fatalne skutki pandemii wśród osób po pięćdziesiątce. Wcale nie z powodu zakażeń

Wśród osób po pięćdziesiątce w pandemii spadła wydolność umysłowa - wykazały badania PROTECT w Wielkiej Brytanii. Powodem były stres, izolacja i nadużywanie alkoholu, a nie samo zakażenie.

Praca podczas lockdownu Fot. 	Utrecht Robin/ABACA/PAP
Praca podczas lockdownu Fot. Utrecht Robin/ABACA/PAP

Więcej

Tomograf Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Które części organizmu najbardziej reagują na COVID-19? Naukowcy sprawdzili przy pomocy skanów PET

Brytyjscy specjaliści w czasie pandemii COVID-19 badali ponad 3 tys. ochotników. Jak informuje „Lancet Healthy Longevity” regularnie od ogłoszenia lockdownu wypełniali oni kwestionariusze i poddawani byli testom umysłowym, jakie można przeprowadzić online.

Stwierdzono, że największy spadek wydolności umysłowej nastąpił w pierwszym roku pandemii, wraz z wprowadzeniem lockdownu. Według badaczy powodem tego najprawdopodobniej był wywołany zakażeniem niepokój, lęk i niepewność, a także zakłócenie na skutek wprowadzonych obostrzeń rutynowych czynności i przyzwyczajeń. Więcej osób zaczęło wtedy nadużywać alkoholu i źle znosiło izolację.

Według badaczy pogorszenie pamięci obserwowano jeszcze w drugim roku pandemii. Szczególnie odczuły to osoby, które już przed pandemią wykazywały pogorszenie zdolności umysłowych.

„Nasze badanie wykazało, że lockdown oraz inne obostrzenia, jakich doświadczyliśmy podczas pandemii miały realny i znaczny wpływ na sprawność mózgu ludzi po pięćdziesiątce - i to nawet wtedy, gdy lockdown został już zniesiony” - przekonuje główna autorka raportu prof. Anne Corbett z University of Exeter (do niedawna z King’s College London).

Zadaniem specjalistki nie ma pewności, czy spadek wydolności umysłowej u osób po 50. roku życia zwiększa u nich ryzyko demencji. Jeśli jednak zostanie on wykryty, należy uczynić wszystko, by temu zapobiec, a przynamniej zmniejszyć ryzyko demencji.

Więcej

Fot. freepik.com (zdjęcie ilustracyjne)

Minister Sójka: szczepionka przeciw nowemu wariantowi Covid-19 będzie dostępna dla wszystkich

Dr Dorina Cadar w wypowiedzi dla BBC News stwierdziła, że coraz więcej jest dowodów na to, że izolacja społeczna ma negatywny wpływ na stan mózgu. I w tym zakresie  - dodała - skutki pandemii były „katastrofalne”.

Według dr Susan Mitchell z Alzheimer’s Research UK wydolność umysłowa w znacznym stopniu zależy od stylu życia, a nie tylko od naszych genów. Nigdy jednak nie jest za wcześnie ani za późno, by zadbać o swoje zdrowie, szczególnie o zminimalizowanie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także by być aktywnym fizycznie i utrzymywać kontakty społeczne. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

mar/
 

Zobacz także

  • Lekarz/ zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    45 lekarzy stanie przed sądem lekarskim we Wrocławiu

  • Studenci w BUW - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Rafał Guz

    Młodzi a kryzysy. Jeden z nich jest szczególnie dotkliwy

  • Drzwi do oddziału chemioterapii. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

    Naukowiec: stan zdrowia psychicznego pacjentów onkologicznych pogorszył się po pandemii COVID-19

  •  Widok na bazylikę św. Piotra Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Orlen, Watykan i środki na COVID. Jest śledztwo prokuratury

Serwisy ogólnodostępne PAP