Fotografie Jerzego Kukuczki i koncert. Wyjątkowa projekcja w stołecznym klubie

2024-08-01 12:58 aktualizacja: 2024-08-01, 15:34
Jerzy Kukuczka w roku 1989 Fot. PAP/CAF/Kazimierz Seko
Jerzy Kukuczka w roku 1989 Fot. PAP/CAF/Kazimierz Seko
Zbiór fotografii z wypraw wysokogórskich, autorstwa Jerzego Kukuczki - wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata - zinterpretują muzycznie Maniucha Bikont i Tomasz Januchta. Koncert, połączony z projekcją zdjęć, odbędzie się 4 sierpnia w Warszawie.

Improwizowany koncert wokalistki Maniuchy Bikont i kontrabasisty Tomasza Januchta, któremu towarzyszyć będzie projekcja zdjęć z wypraw Jerzego Kukuczki, odbędzie się w warszawskim klubie Plac Zabaw nad Wisłą. Okazją do koncertu, połączonego z pokazem, jest wpisanie zbioru "Spuścizna Jerzego Kukuczki - dokumentacja fotograficzna, 1948-1989" na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

"Na wielkoformatowym ekranie zobaczymy wysokogórskie krajobrazy, efektowne ujęcia himalaistów podczas wspinaczki oraz ich codzienność w bazie. To zapis nie tylko drogi, ale też emocji, jakie towarzyszyły uczestnikom wypraw" - czytamy w opisie wydarzenia.

Zbiór fotografii Jerzego Kukuczki - drugiego człowieka, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum - obejmuje ponad 10 tys. zdjęć z wypraw. Polski himalaista zginął w 1989 r. podczas próby wejścia na południową ścianę Lhotse. Pozostawił archiwum dokumentujące polskie wyprawy z lat 70. i 80., zawierające zdjęcia, nagrania dźwiękowe, filmy, dokumenty, pamiętniki, notatki, sprzęt wspinaczkowy.

Przed koncertem zaplanowano rozmowę, poświęconą fotograficznej kolekcji Kukuczki, a także znaczeniu jego dokonań dla polskiego i światowego himalaizmu. W spotkaniu udział wezmą: Wojtek Kukuczka (prezes Fundacji Wielki Człowiek, fotograf i syn Jerzego Kukuczki), Wojciech Lemański (kierownik pracowni archiwalnej w Fundacji Wielki Człowiek) i Joanna Michałowska (Centrum Archiwistyki Społecznej).

Na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach. Jubileuszowa 5. edycja programu objęła 17 nowych wpisów z 17 instytucji pamięci z całej Polski. Trafiły na nią dokumenty średniowieczne, zbiory fotografii, dzieła literackie i muzyczne. (PAP)

kno/