O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Francuzi tracą zaufanie do polityki i instytucji. Sondaż

Doroczny sondaż francuskiego Ośrodka Studiów Politycznych Instytutu Nauk Politycznych (Cevipof) pokazuje coraz niższy poziom zaufania Francuzów do polityki i instytucji państwowych. 45 proc. Francuzów określiło swój stan ducha jako "nieufność", 40 wyraziło "znużenie".

Łuk triumfalny w Paryżu. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA
Łuk triumfalny w Paryżu. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Więcej

Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Polityka migracyjna na czele tematów, które kształtują preferencje wyborcze Niemców. Sondaż

Sondaż przeprowadzono również w trzech innych krajach: Niemczech, Włoszech i Holandii. Francja prezentuje się na ich tle jako "wyspa pesymizmu" - ocenił dziennik "Le Monde".

Gazeta cytuje wyniki, według których 76 proc. Francuzów nie ma zaufania do rządu, 74 proc. - do parlamentu i 72 - do urzędu prezydenckiego. "Zniechęcenie Francuzów do instytucji i klasy politycznej osiąga zawrotne wyżyny, powracające do poziomu z czasów kryzysu "żółtych kamizelek" z 2018 roku" - podkreśla dziennik.

74 proc. Francuzów nie ma zaufania do polityki i oznacza to wzrost o 4 punkty procentowe w ciągu roku.

Ocena działań szefa bądź premiera

Na pytanie o "ogólne zadowolenie z działań prezydenta bądź szefa rządu" we Francji odnoszące się do prezydenta Emmanuela Macrona, 67 procent ankietowanych wyraziło brak zadowolenia.

Wskaźnik ten jest wyższy niż w Niemczech, gdzie 61 proc. badanych nie jest usatysfakcjonowanych działaniami kanclerza Olafa Scholza. Rezultat pokazujący niezadowolenie z działań przywódców (tylko 20 proc. Francuzów zadowolonych jest z działań Macrona, 28 proc. Niemców - z działań Scholza) jest w pewnej części ilustracją "osłabienia tandemu francusko-niemieckiego na arenie europejskiej" - podkreśla "Le Monde".

Niemal trzy czwarte Francuzów - 73 procent - zgadza się z opinią, że "potrzebny jest prawdziwy przywódca, by przywrócić porządek". W Holandii odpowiedziało tak 72 proc. badanych, we Włoszech 61 proc., w Niemczech - 60 procent. Aż 46 proc. Francuzów nie uważa obecnego rządu za posiadającego legitymizację.

Komentując te wyniki ekspert Cevipof Bruno Cautres wskazał na wydarzenia politycze we Francji od wyborów do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 roku.

"(Skrajnie prawicowe) Zjednoczenie Narodowe (RN) wygrało wybory do PE pod względem liczby mandatów i przedterminowe wybory parlamentarne (30 czerwca i 7 lipca 2024 roku) pod względem liczby głosów, ale nie rządzi (nie utworzyło rządu - PAP). Nowy Front Ludowy (sojusz partii lewicowych) wygrał drugą turę wyborów parlamentarnych, ale również nie rządzi. Trzeci zwycięzca, "front republikański" (partie, które w drugiej turze wyborów parlamentarnych wycofywały się, by umożliwić pokonanie RN) także nie rządzi" - zauważył Cautres.

Więcej

Nicolas Sarkozy, fot. PAP/EPA/Teresa Suarez

Były prezydent Francji zaczął nosić bransoletkę elektroniczną. To pierwszy taki przypadek w tym kraju

"Ministrowie, którzy zasiadają w (obecnym) rządzie, przegrali w wyborach (tj. ich partie nie zdobyły większości - PAP). Premier nie ma mandatu ludu. Wątpliwości, jakie są wyrażane pod adresem funkcjonowania naszej demokracji są bardzo głębokie" - podsumował ekspert Cevipof.

Rząd we Francji tworzy premier wyznaczony przez prezydenta, który ma nieomal całkowitą swobodę wyboru. Macron, nie powierzając lewicy misji tworzenia rządu, powoływał się na fakt, że wybory parlamentarne nie wyłoniły zdecydowanego zwycięzcy.

Badanie zostało przeprowadzone dla Cevipof przez ośrodek OneWay w dniach 17 stycznia -5 lutego.

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/

Zobacz także

  • Donald Tusk, Emmanuel Macroni i Olaf Scholz Fot. PAP/Radek Pietruszka

    "Le Monde": debata o odstraszaniu jądrowym pokazuje głębokość przemian w Europie

  • Juliette Binoche. Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

    Blisko ćwierć wieku temu otrzymała Oscara, teraz poprowadzi jury

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ALLISON ROBBERT

    Szef MSZ Francji o słowach Trumpa: UE nie będzie tolerować ataków na swoje granice

  • Kobieta trzyma w ręku pierwszy numer gazety "Charlie Hebdo" wydany po zamach na redakcję w 2015 roku. Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

    Scholz w rocznicę zamachu na "Charlie Hebdo": nie akceptujemy ataku na nasze wartości

Serwisy ogólnodostępne PAP