Gala Nauki Polskiej została zorganizowana w przeddzień Dnia Nauki Polskiej, obchodzonego 19 lutego, w dniu urodzin Mikołaja Kopernika – jednego z najwybitniejszych polskich badaczy. W 2024 r. obchodzimy 551. rocznicę jego urodzin. Święto zostało ustanowione w 2020 r. i jest obchodzone po raz piąty.
W auli głównej Politechniki Warszawskiej wręczono Nagrody Ministra Nauki. Wyróżniający się przedstawiciele świata nauki i szkolnictwa wyższego – z uczelni publicznych i niepublicznych oraz instytutów badawczych – otrzymali je w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku.
W 2023 r. Ministerstwo Nauki otrzymało 101 wniosków o przyznanie nagród. Spośród nich 95 zostało skierowanych do oceny merytorycznej. Wnioski oceniał Zespół doradczy składający się z reprezentantów środowiska akademickiego z poszczególnych dziedzin nauki lub sztuki. Minister Nauki przyznał 59 nagród, w tym 50 indywidualnych i 9 zespołowych.
Najbardziej prestiżowe nagrody – za całokształt dorobku naukowego – otrzymało w tym roku 15 osób. Wyróżnienia te trafiają do wybitnych osobowości szkolnictwa wyższego i nauki, zajmujących się w trakcie kariery zawodowej m.in. pracą badawczą, opracowywaniem nowych technologii i tworzeniem ważnych dzieł naukowych. To także naukowcy poświęcający się działalności dydaktycznej i opiece naukowej nad młodymi badaczami, zarządzaniem jednostkami badawczymi i dydaktycznymi, pogłębianiem współpracy międzynarodowej i popularyzacją nauki.
"My, przedstawiciele nauki, często czujemy się niedoceniani, niedofinansowani. A przecież jeszcze parę miesięcy temu przedstawiciele KRASP-u (Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich) stwierdzili, że każda złotówka zainwestowana w naukę przynosi 8-13 złotych zysku. Gdzie znaleźć lepszy biznes? Pamiętajmy o tym i inwestujmy w naukę" - podkreślił rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, witając gości na Gali Nauki Polskiej.
"Chcę w imieniu całego kierownictwa ministerstwa nauki podziękować państwu za ten trud, za to, co robicie, jeżeli chodzi o rozwój polskiej nauki, rozwój polskich uczelni, o naszych studentów, o kadry akademickie" - powiedział szef resortu nauki Dariusz Wieczorek.
Dodał: "Dzisiaj musimy po prostu się tym chwalić, bo mamy wspaniałych naukowców, wspaniałe osiągnięcia. Tylko mam wrażenie, że za mało o tym wszystkim mówimy. Między innymi gala dzisiejsza pełni również właśnie taką rolę. Nie wstydźmy się tego, mówmy o tym, pokazujmy to, bo to jest bardzo ważne" - przekonywał minister Wieczorek.
Dariusz Wieczorek mówił też, że środki na naukę trzeba pozyskiwać również z innych niż ministerialne źródeł. "Stąd jest potrzebny dobry klimat, jest potrzebne pokazanie, że nauka jest potrzebna polskiej gospodarce, że nauka jest niezbędna, jeżeli chodzi o rozwój Polski i tworzenie nowych miejsc pracy" - tłumaczył.
"Dzisiaj zaczyna się nowa era dla polskiej nauki. Chciałbym, żeby kadencja tego rządu przeszła do historii jako najlepsza kadencja dla rozwoju polskiej nauki" - powiedział szef MNiSW.(PAP)
Anna Bugajska
ep/sma/