Gaz-System zaznaczył, że prezes URE uznał, iż propozycja projektu spełniała "wszystkie przesłanki merytoryczne". Cała procedura jest przeprowadzona zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r., tzw. rozporządzenia NC CAM - ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu.
Projekt był odpowiedzią na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową w punkcie połączenia, które Gaz-System i ukraiński operator GTSOU otrzymali w ramach przeprowadzonego w 2023 r. niewiążącego badania zapotrzebowania rynku - poinformował Gaz-System.
Jak podkreślił operator, decyzja URE jest podstawą do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej dla punktu na połączeniu obu systemów. Aukcja odbędzie się 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA - dodał Gaz-System. Uczestnikom rynku zaoferowana zostanie w kierunku Ukrainy przepustowość powiązana w wysokości 3 095 890 kWh/h od roku gazowego 2030/2031 w ramach aukcji przepustowości rocznej na okres 15 lat.
Taka sama procedura została przeprowadzona przez obu operatorów w 2023 r. Wówczas żaden uczestnik rynku w akcji w lipcu 2023 r. nie zarezerwował przepustowości przyrostowej w aukcji rocznej, w związku z czym test ekonomiczny zakończył się wynikiem negatywnym. Zgodnie z zapisami NC CAM w przypadku, gdy żaden poziom oferty nie skutkuje pozytywnym wynikiem testu ekonomicznego, dany proces uzyskiwania przepustowości przyrostowej zostaje zakończony.
Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.(PAP)
Autorka: Anna Bytniewska
kgr/