Gdańsk. Nowa instalacja na terenie rafinerii będzie gotowa w 2025 roku [NASZE WIDEO]

2024-07-03 15:45 aktualizacja: 2024-07-04, 11:38
Budowa projektu HBO. Fot. PAP/Adam Warżawa
Budowa projektu HBO. Fot. PAP/Adam Warżawa
Projekt HBO (Hydrokrakingowy Blok Olejowy) realizowany na terenie gdańskiej rafinerii rozpocznie działania rozruchowe w IV kwartale 2025 roku. W przyszłości umożliwi on wyprodukowanie 400 tys. ton rocznie olejów bazowych grupy II, służących do wytwarzania olejów silnikowych i środków smarnych, wykorzystywanych w przemyśle i transporcie samochodowym - podało biuro prasowe Grupy Orlen.

W środę na terenie Rafinerii Gdańskiej przedstawiono stan realizacji Projektu HBO, czyli Hydrokrakingowego Bloku Olejowego. Dyrektor działu realizacji Projektu HBO Wojciech Sieniawski podał, że start działań rozruchowych nowej instalacji zaplanowano na IV kwartał 2025 roku, natomiast w I połowie 2026 roku instalacja ma osiągnąć pełną zdolność operacyjną.

Instalacja podstawowa umożliwi wytwarzanie na terenie rafinerii w Gdańsku wysokiej jakości olejów bazowych grupy II, których Grupa Orlen dotychczas nie produkowała.

"To będzie pierwsza instalacja i pierwsze źródło olejów bazowych grupy II w Polsce" - powiedział Sieniawski. Wyjaśnił, że produkty będą sprzedawane m.in. na rynek europejski.

Podał, że projekt HBO umożliwi wyprodukowanie 400 tys. ton rocznie olejów grupy II, służących do wytwarzania olejów silnikowych i środków smarnych, wykorzystywanych w przemyśle i transporcie samochodowym.

Biuro prasowe spółki poinformowało, że nowe produkty rozszerzą spektrum możliwych zastosowań dla gotowych olejów marki Orlen oraz znacząco wydłużą ich żywotność. "Po połączeniu z dodatkami uszlachetniającymi, oleje bazowe stają się gotowymi środkami smarnymi, np. olejami silnikowymi, które są stosowane w jednostkach napędowych samochodów. Oleje silnikowe pełnią m.in. funkcję smarującą, chłodzącą i czyszczącą silnik. Podobnie powstają gotowe oleje przemysłowe, wykorzystywane np. w maszynach i urządzeniach, m.in. w zakładach rafineryjnych, chemicznych, górnictwie czy elektroenergetyce" - przekazano.

Uruchomienie nowej instalacji w Gdańsku - jak wskazało biuro prasowe spółki - spowoduje otrzymywanie dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy ton półproduktów paliwowych, czyli niskosiarkowych komponentów, stosowanych w procesie produkcji paliwbenzyny i oleju napędowego.

Biuro prasowe spółki podało, że Projekt HBO, który jest realizowany nakładem ponad 1,8 mld zł, jest jedną z kluczowych inwestycji Grupy Orlen i zarazem największą inwestycją na terenie rafinerii w Gdańsku.

Posadowiono najważniejsze urządzenia instalacji podstawowej i wybudowano zbiorniki magazynowe. Trwa montaż dwóch pieców technologicznych. Na szczycie każdego z nich instalowane są kominy odprowadzania spalin. Ze względu na znaczne rozmiary i masę, kominy są montowane w częściach (odpowiednio: 7 i 6 części o wadze od 4,2 do 17,1 tony), z wykorzystaniem żurawia o udźwigu 200 ton.

"Kolejne etapy prac, zaplanowane na 2024 rok, to zakończenie budowy nowej stacji elektrycznej i adaptacja istniejącej oraz montaż ich wyposażenia, wykonanie instalacji elektrycznych, automatyki i sterowania oraz izolacji cieplnej rurociągów" - zapowiedział kierownik projektu w dziale realizacji Projektu HBO Piotr Szczucki.

Budowa instalacji i obiektów Projektu HBO w Gdańsku rozpoczęła się w sierpniu 2022 r. Do tej pory wykonano: palowanie i fundamenty, instalacje sieci podziemnych oraz wszystkie konstrukcje żelbetowe i większość stalowych. Posadowiono też główne aparaty i urządzenia. Największe i najcięższe z nich to: kolumna destylacji próżniowej o wysokości prawie 40 m i ciężarze 109 ton, z której będą odbierane finalne produkty – oleje bazowe, oraz dwa reaktory o ciężarze 212 i 153 ton, służące do odparafinowania katalitycznego oraz hydrorafinacji, celem uzyskania odpornego na utlenianie, stabilnego produktu.

W sierpniu 2023 roku aparaty dotarły drogą morską do Gdańska, a następnie przypłynęły barkami z gdańskiego portu do nabrzeża rafinerii, skąd zostały przetransportowane na teren budowy z wykorzystaniem zdalnie sterowanych, samobieżnych podwozi. Ponadto, w grudniu 2023 roku rozpoczął się – i trwa nadal – montaż rurociągów na wszystkich placach budowy Projektu HBO.

Równolegle - jak podało biuro prasowej spółki - nakładem ponad 0,5 mld zł, Grupa Orlen inwestuje we wzmocnienie bezpieczeństwa i pewności dostaw produktów z i do rafinerii w Gdańsku, realizując na jej terenie projekt Morskiego Terminalu na Martwej Wiśle, dzięki któremu możliwy będzie załadunek na statki ponad miliona ton produktów rafineryjnych rocznie – w tym olejów bazowych grupy II i paliw żeglugowych oraz przyjmowanie do rafinerii półproduktów oraz biododatków i komponentów paliw.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pp/