O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gdzie jest najwięcej wolnych miejsc pracy? Najnowsze dane

Pod koniec 2024 r. zanotowano o 6,3 proc. mniej wolnych miejsc pracy niż w tym samym okresie w 2023 r. – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych GUS. Pod koniec 2024 r. najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy był w regionie dolnośląskim, a najniższy – w świętokrzyskim.

Praca w hucie/zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Leszek Szymański
Praca w hucie/zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Leszek Szymański

GUS badał podmioty gospodarki narodowej według jednostek lokalnych, w których liczba zatrudnionych wynosi co najmniej jedną osobę. W tych podmiotach w końcu czwartego kwartału 2024 r. zanotowano 91 tys. wolnych miejsc pracy. Było to o 23,3 tys. mniej niż w trzecim kwartale 2024 r. i o 6,1 tys. mniej niż w trzecim kwartale 2023 r.

Więcej

Pracownicy w firmie Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Kto w Polsce najlepiej zarabia? Najnowsza lista

Jak podał GUS, udział wolnych miejsc pracy w ogólnej liczbie (czyli tych obsadzonych miejsc i wolnych) określa się jako wskaźnik wolnych miejsc pracy. W końcu czwartego kwartału 2024 r. wskaźnik ten wyniósł 0,74 proc., czyli o 0,19 pkt. proc. mniej niż w trzecim kwartale 2024 r. i 0,04 pkt. proc. mniej niż w trzecim kwartale 2023 r.

Najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy w końcu czwartego kwartału 2024 r. wystąpił w regionie dolnośląskim (0,99 proc.), a najniższy w regionie świętokrzyskim (0,34 proc.).

Budownictwo na czele

Pod względem rodzaju prowadzonej działalności najwięcej wolnych miejsc pracy było w budownictwie (1,56 proc.). Dla tego obszaru zanotowano również największy wzrost wskaźnika w porównaniu z czwartym kwartałem 2023 r. (o 0,15 pkt. proc.). Największy spadek wskaźnika wolnych miejsc pracy notowano w sekcji informacja i komunikacja (o 0,44 pkt. proc. do 1,38 proc.).

W sekcji przetwórstwo przemysłowe w końcu czwartego kwartału 2024 r. zanotowano 19,9 tys. wolnych miejsc pracy, najwięcej z nich przeznaczonych było dla robotników przemysłowych i rzemieślników (8,5 tys.). (PAP)

kkr/ joz/ mar/

Zobacz także

  • AI - zdjęcie ilustracyjne	Fot. PAP/EPA/Alejandro Garcia

    "Zetki" boją się, że AI może zagrozić ich sytuacji zawodowej? Badanie

  • Dlaczego angielski dla pracowników to inwestycja w przyszłość firmy?

  • Pracownicy budowlani na tle panoramy Warszawy Fot. PAP/Marcin Obara

    Demografia wymusza podnoszenie efektywności

  • Tork Polska: pasja i praca - jak znaleźć balans?

Serwisy ogólnodostępne PAP