O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gen. Polko: system obrony powietrznej jako pierwszy powinien korzystać z AI

Implementacja sztucznej inteligencji w wojsku jest dużym wyzwaniem, którego nie można unikać - ocenił w Studiu PAP b. dowódca GROM, gen. Roman Polko. Jak dodał, w pierwszej kolejności wsparciem AI powinien zostać objęty system obrony powietrznej.

Więcej

Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. Karol Molenda przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański

Gen. Molenda: chcemy wykorzystywać AI do wsparcia dowódców w podejmowaniu decyzji [STUDIO PAP]

Gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni pod koniec lipca w Studiu PAP powiedział, że trwa budowa nowej jednostki Wojska Polskiego - Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji, w którym chce wdrażać rozwiązania wykorzystujące aspekty AI do wsparcia dowódców w podejmowaniu decyzji. "Możliwość szybkiej analizy ogromnej ilości danych na pewno może stanowić przewagę dla dowódcy w podejmowaniu decyzji" - mówił gen. Molenda zapewniając, że narzędzie to "będzie gamechangerem".

Gen. Polko w Studiu PAP, odnosząc się do tych zapowiedzi, podkreślił, że dowódca KWOC ze swoimi podwładnymi "jest w awangardzie, gdyż prowadzi wojnę w cyberprzestrzeni". Dodał, że implementacja AI w wojsku jest "dużym wyzwaniem, którego nie można unikać".

"Wsparciem sztucznej inteligencji jako pierwszy powinien być objęty oczywiście system obrony powietrznej. Nie da się (szybko) zareagować, kiedy będziemy konsultować, nawet na szczeblu politycznym, opinie, czy strącać rakiety czy nie. Tutaj system sztucznej inteligencji musi być odpowiednio przygotowany" - ocenił.

Zdaniem b. dowódcy GROM implementacja AI oprócz oczywistych pozytywów może nieść także zagrożenia, dlatego systemy powinny być skonstruowane w taki sposób, by "nie eskalowały działań, czy nie powodowały jakichś tragicznych pomyłek".

Gen. Molenda w lipcu w Studiu PAP podkreślał, że w przypadku wykorzystania aspektów AI ostatecznie to dowódca będzie musiał podjąć decyzję, a sztuczna inteligencja przy użyciu sensorów obecnych dziś w każdym nowym rozwiązaniu wojskowym (np. samolocie F-35) szybko analizowałaby duże ilości danych zebranych na teatrze działań podpowiadając najlepsze rozwiązanie. Podkreślił, że nie tylko Polska, ale też inne innowacyjne kraje pracują nad takim wykorzystaniem AI, by dać przewagę dowódcy w podejmowaniu decyzji. "To jest nasz plan na przyszłość" - dodał.

Rozmawiał Adrian Kowarzyk

kno/

Zobacz także

  • Roman Polko – generał dywizji Wojska Polskiego. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Gen. Polko o rozmowie Trump-Putin: na horyzoncie nie widać pokoju między Rosją i Ukrainą

  • Roman Polko – generał dywizji Wojska Polskiego. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Gen. Polko o zmianach w BBN. "Powinien umieć wznieść się ponad bieżącą politykę"

  • Pokaz efektów działania Tarczy Wschód. Fot. PAP/	Tomasz Waszczuk

    Generał Polko wymienia najciekawsze elementy Tarczy Wschód

  • gen. Roman Polko Fot. PAP/Albert Zawada

    Gen. Polko: rajd Ukrainy na obwód Kurski wytraca potencjał wroga i osłabia morale

Serwisy ogólnodostępne PAP