O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Generatywna SI zmienia zasady gry. Może zabierać pracę freelancerom

Z powodu coraz szerszego wprowadzania sztucznej inteligencji freelancerzy muszą mierzyć się z rosnącym ryzykiem utraty pracy i mniejszymi zarobkami. Największe problemy mają osoby najbardziej cenione w zawodzie.

Logotyp Chatu GPT Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Logotyp Chatu GPT Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Badanie przeprowadzone na Washington University w St. Louis pokazało, że generatywna SI, do której należy np. ChatGPT, wyraźnie zmienia rynek pracy dla freelancerów.

Sztuczna inteligencja ogranicza możliwości zatrudnienia i powoduje spadek zarobków. Dotyczy to osób o różnych kwalifikacjach i pozycji, przy czym, co zaskoczyło naukowców, największe kłopoty mają najbardziej cenione dotąd osoby.

„Co zaskakujące, najlepiej zarabiający freelancerzy doświadczają największych strat. Każdy 1 proc. wzrostu wcześniejszych zarobków wiąże się u nich z dodatkowym 0,5 proc. spadku liczby ofert pracy oraz 1,7 proc. spadku miesięcznego dochodu, po wprowadzeniu technologii SI” – mówi prof. Xiang Hui, jeden z autorów badania.

Wyniki te stoją w sprzeczności z dotychczasowymi założeniami, według których najbardziej zagrożone są osoby z gorszą pozycją na rynku.

Więcej

Praca (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Adam Warżawa

Czy AI zwiększy nierówności w pracy?

„Obserwujemy dramatyczną zmianę na rynku pracy freelancerów. Generatywna SI nie wpływa tylko na najmniej wykwalifikowanych pracowników – zakłóca także przewagę konkurencyjną nawet najlepszych specjalistów. Wysokiej klasy freelancerzy, którzy zazwyczaj radzą sobie dobrze na wymagających rynkach, tracą najwięcej” – podkreśla prof. Hui.

"Wykwalifikowani freelancerzy, którzy tradycyjnie opierali się na swojej wiedzy i reputacji, teraz konkurują z zaawansowanymi algorytmami wykonującymi zadania szybciej i taniej" – dodaje jeden z badaczy, Oren Reshef.

Naukowcy podkreślają, że ich ustalenia mogą rodzić obawy wśród przedsiębiorców, decydentów i pracowników. Uzyskane wyniki sugerują konieczność rozpoczęcia dyskusji na temat sposobów łagodzenia utraty miejsc pracy i niestabilności dochodów spowodowanych zakłóceniami wywołanymi przez SI.

"Generatywna SI zmienia zasady gry – mówi prof. Reshef. - Nie tylko ogranicza możliwości dla mniej wykwalifikowanych pracowników, ale uderza w samą istotę tego, co zawsze zapewniało sukces najlepszym specjalistom. Technologia ta zmusza nas do ponownego przemyślenia sposobu, w jaki pracownicy konkurują oraz tego, jak ich wspieramy w gospodarce napędzanej przez SI".

Marek Matacz (PAP)

mat/ agt/ know/

Zobacz także

  • Logotyp ChatuGPT Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
    Specjalnie dla PAP

    Dr Kocoń: wiele firm uzależniło się od ChatGPT. Ekspert przestrzega przed wzrostem rachunków

  • Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

    Większość osób z pokolenia Z uważa, że ma wysoką wiedzę o AI. Sondaż

  • Logotyp ChatuGPT Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

    Jak studenci korzystają z ChatuGPT? Znamy wyniki badań

  • Pojawienie się na rynku chińskiego modelu sztucznej inteligencji DeepSeek postawiło pod znakiem zapytania nie tylko duże inwestycje amerykańskie, ale też europejskie zaangażowanie w sektorze. Fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

    "Zależność Europy od lat niepokoi Brukselę". Chodzi o AI

Serwisy ogólnodostępne PAP