O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

GIS: seria szczepionki przeciw WZW B wstrzymana prewencyjnie po informacji o śmierci pacjenta

Serię szczepionki przeciwko WZW typu B prewencyjnie wstrzymano w obrocie po informacji o śmierci pacjenta z nawracającą obturacją oskrzeli. Decyzję podjęto mimo braku jednoznacznych przesłanek wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego – poinformował GIS.

Obrót szczepionką w całym kraju wstrzymał Główny Inspektor Farmaceutyczny. Fot. PAP/Albert Zawada
Obrót szczepionką w całym kraju wstrzymał Główny Inspektor Farmaceutyczny. Fot. PAP/Albert Zawada

Obrót szczepionką w całym kraju wstrzymał Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego, mając na uwadze bezpieczeństwo szczepień.

GIS poinformował, że do czwartku, czyli dnia wstrzymania w obrocie, wydano 86 852 dawki tej serii szczepionki i nie zanotowano poważnych ani ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Z informacji podanych przez GIS wynika, że w poniedziałek z elektronicznego systemu nadzoru nad bezpieczeństwem szczepień ochronnych Państwowej Inspekcji Sanitarnej podjęto informację o wystąpieniu ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej u nastoletniej osoby z nawracającą obturacją oskrzeli, która kilka godzin wcześniej otrzymała trzecią dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Więcej

Przetargi resortu zdrowia zostały ogłoszone na zakup 1 mln 54 tys. dawek – przekazało ministerstwo. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szczepionki przeciwko COVID-19 będą w Polsce do 15 października

GIS poinformował, że osoba ta zmarła we wtorek mimo hospitalizacji i intensywnej terapii, a informacja o tym w czwartek została przekazana inspekcji sanitarnej.

"Główny Inspektor Sanitarny niezwłocznie wdrożył postępowanie wyjaśniające, w tym czynności kontrolne z udziałem przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz biura Rzecznika Praw Pacjenta" – podkreślono w stanowisku.

GIS zaznaczył, że seria szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B została wstrzymana w obrocie w czwartek "prewencyjnie" - "mimo braku jednoznacznych przesłanek wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego".

Urząd dodał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami objawy chorobowe, które występują w ciągu czterech tygodni od podania szczepienia ochronnego, są zgłaszane jako podejrzenie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

"Ostateczna kwalifikacja, czy doszło do pogorszenia stanu zdrowia z powodu szczepienia, czy z innych przyczyn jest dokonywana przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz ekspertów w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH – Państwowym Instytucie Badawczym" – napisał GIS.

GIF zadecydował o wstrzymaniu obrotu szczepionką na wniosek prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Decyzja dotyczy szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B Euvax B z serii UFA 22507 i terminem ważności 31 października 2025 r. (PAP)

kno/ akar/ joz/ jpn/gn/

Zobacz także

  • Szczepionka przeciwko grypie jest najskuteczniejszą, najtańszą metodą ochrony przed zachorowaniem Fot. PAP/Małgorzata Sawoch

    Grypa szaleje. 50 tys. rozpoznań w tygodniu, a jesteśmy przed szczytem zachorowań

  • Zalane ulice Kłodzka Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Budynki po zalaniu należy traktować jak skażone. GIS przypomina zasady postępowania

  • GIS przekazał w komunikacie, że wskaźniki zwiększonej aktywności SARS-CoV-2 są obserwowane w regionie europejskim od maja 2024 r. Fot. PAP/	Archiwum Turczyk (zdjęcie ilustracyjne)

    GIS o sytuacji epidemicznej. Czy są planowane nowe ograniczenia?

  • Szczepienie przeciwko Covid-19. Fot. PAP/Lech Muszyński

    Eksperci: dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19. Szczyt przypadnie jesienią

Serwisy ogólnodostępne PAP