Grabiec: wniosek o opinię ws. kandydata na Prokuratora Krajowego trafi do prezydenta w ciągu najbliższych godzin

2024-03-04 22:04 aktualizacja: 2024-03-05, 07:30
Jan Grabiec Fot. PAP/Paweł Supernak
Jan Grabiec Fot. PAP/Paweł Supernak
Szef KPRM Jan Grabiec powiedział, że w ciągu najbliższych godzin do Pałacu Prezydenckiego wpłynie wniosek o opinię dotyczącą kandydata na Prokuratora Krajowego. Mam nadzieję, że prezydent nie będzie tutaj zwlekał - dodał.

Grabiec powiedział w poniedziałek wieczorem w TVN24, że liczy na szybkie powołanie prokuratora krajowego. Zaznaczył, że opinię w tej sprawie musi wyrazić prezydent.

"W najbliższych godzinach wpłynie do Pałacu Prezydenckiego wniosek o opinię. Mam nadzieję, że prezydent nie będzie tutaj zwlekał" - powiedział.

Grabiec zastrzegł, że dla aktu powołania nowego Prokuratora Krajowego nie ma znaczenia, czy opinia prezydenta będzie pozytywna, czy negatywna.

Prokurator Generalny Adam Bodnar przedstawił premierowi kandydata na Prokuratora Krajowego, którym jest Dariusz Korneluk. Pod koniec lutego został on rekomendowany przez zespół resortu sprawiedliwości na to stanowisko.

Zgodnie z Prawem o prokuraturze "prokuratora krajowego, jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców PG w liczbie nie większej niż siedmiu powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego". "Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta RP, a odwołuje za jego pisemną zgodą" - stanowi przepis.

"Trwa spór kompetencyjny wokół kwestii związanych z urzędem prokuratora krajowego. Została skierowana sprawa do Trybunału Konstytucyjnego, a zgodnie z ustawą o Trybunale na czas sporu kompetencyjnego wszelkie działania powinny być zawieszone. Jeśli jakieś są realizowane, to pan prezydent ma tu jasną odpowiedź. Są one nielegalne i niezgodne z prawem" - mówił PAP w końcu lutego zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.

Prezydencki minister pytany o to, czy w takim razie prezydent nie powinien wydawać opinii w tej sprawie, odpowiedział: "Nie powinien wydawać opinii, skoro sprawa zawisła przed Trybunałem i spór kompetencyjny jest w trakcie". Dopytany przez PAP, czy oznacza to, że prezydent nie wyda opinii odpowiedział, że "tak należy to rozumieć".

Kandydatami na prokuratora krajowego oprócz obecnego zastępcy prokuratora krajowego Dariusza Korneluka byli: prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, delegowana do Prokuratury Krajowej Katarzyna Kwiatkowska; prokurator okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim Agnieszka Leszczyńska; prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie, delegowany do Prokuratury Krajowej Jacek Skała; prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa–Mokotów Ewa Wrzosek.

Zespół MS stwierdził, że prok. Korneluk zna potrzeby różnych szczebli prokuratury, a rekomendacja wynika m.in. z tego, że prokurator ma największe doświadczenie w kierowaniu zespołami na różnych szczeblach prokuratury. Przewodnicząca tego zespołu wiceminister Maria Ejchart mówiła, że Korneluk przedstawił szeroką wizję, koncepcję prokuratury i "jedyny powiedział, jak istotna jest strategia prokuratury na czas konfliktu zbrojnego". "Decyzja nie była wolna od emocji od dyskusji" - przyznała wiceminister. (PAP)

autorzy: Anna Staszkiewicz-Piekut, Marcin Jabłoński

kno/