Grecja i Cypr zadowolone z przyjęcia przez PE paktu migracyjnego

2024-04-11 12:25 aktualizacja: 2024-04-11, 14:30
Flagi UE i państw członkowskich Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Flagi UE i państw członkowskich Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Władze Grecji i Cypru wyraziły zadowolenie z powodu przyjęcia w środę przez Parlament Europejski paktu migracyjnego. Szef MSW w Nikozji Constantinos Ioannou zaznaczył jednocześnie, że relokacja powinna być obowiązkowa, a nie dobrowolna.

Grecki minister ds. migracji i azylu Dimitris Kairidis nazwał przyjęcie paktu "dużą reformą" podjętą po "ciężkich trzyletnich negocjacjach" - pisze grecka agencja AMNA. Według niego pakt stanowi "dużą zmianę i jest bardzo ważnym krokiem ku wspólnemu - a więc bardziej skutecznemu - zarządzaniu wyzwaniami naszych czasów związanymi z migracją".

Minister dodał, że greckie władze od początku opowiadały się za tym rozwiązaniem. Według niego jest to "bez wątpienia historyczny dzień dla europejskiego zjednoczenia w tej istotnej sprawie, wokół której niektórzy woleli tworzyć podziały zamiast kompromisu".

"Krokiem w dobrym kierunku" nazwał przyjęcie paktu migracyjnego również szef MSW Cypru Constantinos Ioannou. Zaznaczył jednocześnie, że w tej sprawie wciąż powinny być czynione postępy, a rząd cypryjski opowiada się za tym, by relokacja uchodźców była obowiązkowa, a nie dobrowolna - podaje dziennik "Cyprus Mail". W czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych zaznaczyło, że pakt przede wszystkim jest "praktycznym zastosowaniem solidarności jako podstawowej zasady UE".

"Cyprus Mail" podkreśla, że szef MSW Cypru prowadzi rozmowy z przedstawicielami państw UE o migracji i cypryjskiej inicjatywie uznania części Syrii za bezpieczną dla powrotu migrantów.

Parlament Europejski w głosowaniu w środę zatwierdził pakt migracyjny przy sprzeciwie m.in. europosłów z PO, PSL i PiS. Reforma zakłada udzielanie wsparcia krajom pod presją migracyjną, relokacja ma jednak pozostać dobrowolna.

Natalia Dziurdzińska (PAP)

kh/