O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Grenlandczycy zdecydowali. Opozycyjna partia wygrywa wybory parlamentarne [WIDEO]

Opozycyjna liberalna partia Demokraci, koncentrująca się na gospodarce, a nie jedynie na kwestii niepodległości Grenlandii, wygrywa wtorkowe wybory parlamentarne na tym autonomicznym terytorium zależnym Danii, zdobywając 29,9 proc. głosów - wynika ze wstępnych rezultatów opublikowanych na stronie urzędu wyborczego Valg.gl.

W środę rano przeliczono głosy oddane we wszystkich 72 lokalach wyborczych.

Lider zwycięskich Demokratów Niels-Frederik Nielsen powtarzał w kampanii wyborczej jak mantrę, że należy koncentrować się na sprawach bieżących, a w kwestii niepodległości "spieszyć się powoli". Polityk obiecał m.in. obniżenie podatków. Wygrana Demokratów, którzy mieli do tej pory jedynie trzy mandaty w 31-miejscowym parlamencie, komentowane jest jako "ogromne zaskoczenie".

Więcej

Premier Grenlandii Mute Egede. Fot.  EPA/MADS CLAUS RASMUSSEN

Premier Grenlandii: Trump nie traktuje nas z szacunkiem

Drugie miejsce zajęła partia opowiadająca się za szybką niepodległością - ugrupowanie Naleraq z wynikiem 24,5 proc. głósów. Partia ta zarazem jest jedyną, która wprost propaguje zbliżenie z USA.

Dopiero trzeci wynik osiągnęła lewicowa partia obecnego premiera Mutte B. Egede, Inuit Ataqatigiit (AI) - 21,4 proc. Premier Egede przyznał się do porażki. "Szanujemy wybór Grenlandczyków" - powiedział grenlandzkiemu nadawcy publicznemu KNR.

Czwartą partią w nowym parlamencie będzie będąca do tej pory w koalicji rządowej socjaldemokratyczna partia Siumut - 14,7 proc. głosów.

Więcej

Donald Trump. Fot. PAP/EPA/Mads Claus Rasmussen/CHRIS KLEPONIS / POOL

Grenlandczycy wybierają nowe władze. Trump złożył im obietnicę [WIDEO]

Do parlamentu wejdzie jeszcze konserwatywna partia Atassut z wynikiem 7,3 proc., tradycyjnie opowiadająca się za zachowanie związków z Danią.

Wybór 31 deputowanych grenlandzkiego parlamentu budziło szczególne zainteresowanie w związku z zapowiedanym przez większość z sześciu partii uczestniczących w wyborach rozpoczęciem procesu ogłoszenia niepodległości. Jednocześnie Grenlandia stała się obiektem zainteresowania ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, który zapowiedział przejęcie wyspy.

 

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/ sma/ 

Zobacz także

  • Wiceprezydent USA J.D. Vance, fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Zwolniono dowódczynię amerykańskiej bazy na Grenlandii. Miała krytykować Vance'a

  • Fot. PAP/EPA/EMIL STACH

    Nowy premier Grenlandii. To on będzie musiał odpierać naciski USA

  • Lars Lokke Rasmussen. Fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT

    Szef duńskiej dyplomacji rozmawiał z Rubio w sprawie Grenlandii

  • Marco Rubio. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Rubio spotkał się z szefem duńskiego MSZ. Czy mówili o Grenlandii?

Serwisy ogólnodostępne PAP