Hiszpanie o polskiej prezydencji. "Lider gospodarczy w pogrążonej w stagnacji Europie"

2025-01-02 15:40 aktualizacja: 2025-01-02, 18:10
Panorama Warszawy. Fot. PAP/Rafał Guz
Panorama Warszawy. Fot. PAP/Rafał Guz
Prezydencja notującej dobre wyniki gospodarcze Polski w Radzie UE to kluczowy moment dla umocnienia przez ten kraj pozycji lidera w pogrążonej w stagnacji Europie – ocenił w czwartek największy hiszpański dziennik ekonomiczny "Expansion".

"Polska, z prognozowanym wzrostem gospodarczym na poziomie 3,6 proc. oraz wyróżniającą się polityką fiskalną i obronną, (proponuje) dynamiczny model (działań) w Europie, stojącej przed poważnymi wyzwaniami" – podkreślił "Expansion".

Autor komentarza zauważył, że największe gospodarki Europy, czyli Niemcy i Francja, "wykazują wyraźne oznaki stagnacji i utraty konkurencyjności".

"Niemcy, tradycyjny lider gospodarczy Europy, przechodzą przez okres upadku przemysłowego. Opierając się w dużej mierze na przemyśle mechanicznym i motoryzacyjnym, nie były w stanie dostosować się do wymagań (w kwestiach dotyczących) pojazdów elektrycznych, baterii, sztucznej inteligencji i produkcji półprzewodników, co zmniejsza ich konkurencyjność" – zauważył hiszpański dziennik.

Według "Expansion" niemiecki rząd nie potrafił sformułować jasnej strategii ożywienia swojej gospodarki, co "doprowadziło do poczucia pesymizmu, które kontrastuje z optymizmem widocznym w Polsce, gdzie inwestycje w infrastrukturę i obronność wzbudziły wiarę w przyszłość".

Z drugiej strony, zdaniem gazety, pogrążona w kryzysie politycznym Francja zmaga się z próbami zmniejszenia deficytu fiskalnego, a "brak reform strukturalnych ogranicza jej zdolność do konkurowania w coraz bardziej wymagającym środowisku globalnym".

Polska, szósta gospodarka w UE, jest liderem pod względem wzrostu ekonomicznego – podkreślił "Expansion". Kluczem do tego sukcesu miały być "zróżnicowana gospodarka, rosnące inwestycje publiczne i prywatne, zdolność do przyciągania i zatrzymywania zagranicznych talentów, zwłaszcza pracowników migrujących z Ukrainy oraz wyższy poziom technologiczny niż w Hiszpanii".

"Mit "polskiego hydraulika", wykorzystany we Francji w 2005 r. w kampanii przeciw konstytucji europejskiej, został obalony" – ocenił dziennik.

Jak dodała gazeta, "Polska czerpie korzyści ze swojej względnej niezależności gospodarczej od Niemiec", w przeciwieństwie do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Według "Expansion" Polska była w stanie "zdywersyfikować swoje rynki i rozwinąć silny przemysł, który może dostosować się do zmian w globalnym popycie".

Wyzwaniem dla rządu w Warszawie będą utrzymująca się inflacja oraz transformacja energetyczna. "W naznaczonej stagnacją gospodarczą i napięciami politycznymi Europie Polska jest latarnią wzrostu i stabilności" – podsumowała hiszpańska gazeta.

Z Madrytu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ szm/ mhr/ pap/