Iga Świątek triumfuje w pierwszym meczu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

2024-07-27 13:58 aktualizacja: 2024-07-27, 18:24
Iga Świątek. Fot. PAP/Adam Warżawa
Rozstawiona z numerem 1. Iga Świątek awansowała do drugiej rundy tenisowego turnieju olimpijskiego w Paryżu po zwycięstwie nad Rumunką Iriną-Camelią Begu 6:2, 7:5. Kolejną rywalką Polki będzie Francuzka Diane Parry lub Nadia Podoroska z Argentyny.

Mecz rozegrano na głównym korcie im. Philippe'a-Chatriera, przy zamkniętym dachu i niemal pełnych trybunach.

W pierwszym secie Świątek przełamała rywalkę już w drugim gemie, ale ta po chwili zrewanżowała się tym samym. Później jednak przewaga Polki był wyraźna i do końca partii już nie straciła gema. Drugi set był bardzo wyrównany. Początkowo tenisistki wygrywały gemy przy swoim podaniu, lecz Świątek została przełamana i przegrywała już 3:5. Liderka rankingu WTA wyszła jednak z opresji i ostatecznie triumfowała 7:5. Mecz trwał godzinę i 46 minut.

Świątek wygrała już 22. z rzędu spotkanie na kortach im. Rolanda Garrosa, gdzie czterokrotnie triumfowała w turnieju wielkoszlemowym.

Głównie z tego powodu 23-letnia podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego jest główną kandydatką do złotego medalu.

Trzy lata temu w Tokio w olimpijskim debiucie odpadła w 2. rundzie, przegrywając z Hiszpanką Paolą Badosą.

Z powodu padającego deszczu w sobotę mecze rozgrywane są tylko na dwóch arenach, dysponujących zamykanym dachem. Poza Świątek do 2. rundy awansowała jeszcze tylko jej finałowa rywalka z tegorocznego French Open - Włoszka Jasmine Paolini.

W singlowym turnieju olimpijskim wystąpią jeszcze dwie inne polskie tenisistki - na otwarcie Magda Linette zmierzy się z Rosjanką Mirrą Andriejewą, a Magdalena Fręch zagra z Bułgarką Wiktorią Tomową.(PAP)