O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ile Ukraina dostanie po akcesji do Unii? "Financial Times" podaje kwoty

Po akcesji do Unii Europejskiej Ukraina powinna otrzymać 186 mld euro dotacji w ciągu siedmiu lat, co oznacza, że pewna grupa krajów unijnych musiałaby stać się płatnikami netto do budżetu Wspólnoty - wynika z obliczeń Sekretariatu Generalnego Rady UE, do których dotarł "Financial Times".

Szefowa KE Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Fot. ThePresidentialOfficeUkraine/PAP.DPA
Szefowa KE Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Fot. ThePresidentialOfficeUkraine/PAP.DPA

Więcej

Gardon Ash: Wstąpienie Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej to jedyny sposób, by nie ugrzęznąć w niekończącej się wojnie z Rosją. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Brytyjski historyk: przyjęcie Ukrainy do NATO i UE to jedyny sposób na uniknięcie ugrzęźnięcia w niekończącej się wojnie z Rosją

To pierwsze takie modelowanie finansowe, uwzględniające ewentualną akcesję do Wspólnoty dziewięciu krajów, jakie przeprowadzono w Brukseli - przekazuje w środę "Financial Times". Brytyski dziennik zastrzega, że absolutnym priorytetem dla przywódców Unii, zadeklarowanym w dokumencie, jest "przygotowanie drogi dla członkostwa Ukrainy".

Szacunkowe obliczenia dotyczące rozszerzenia UE, do których dotarł dziennik, przeprowadzono latem tego roku w oparciu o zasady, jakie obowiązują w unijnym długoletnim budżecie na lata 2021 - 2027.

W dokumencie przedstawiającym te obliczenia napisano, że "wszystkie państwa członkowskie musiałyby płacić więcej i otrzymywać mniej z budżetu UE; wiele krajów, które są teraz odbiorcami netto (unijnych funduszy) stanie się płatnikami netto".

Koszty związane z rozszerzeniem Unii oznaczałyby również, że do wspólnej kasy musiałyby wpłacać więcej najbogatsze państwa, jak Francja, Niemcy, czy Holandia - przekazuje "FT".

Z dokumentu Sekretariatu Generalnego Rady UE wynika też, że Ukraina po akcesji stałaby się największym we Wspólnocie odbiorcą dopłat rolniczych, a obecni odbiorcy tych subsydiów otrzymywaliby od hektara o 20,3 proc. dotacji mniej.

Rzecznik Rady UE oświadczył w rozmowie z gazetą, że "nie komentuje przecieków (prasowych)".(PAP)

mar/
 

Zobacz także

  • Luke Pollard Fot. PAP/Leszek Szymański

    Bez porozumienia Francji z Wielką Brytanią. Chodzi o miesięczny rozejm w Ukrainie

  • Flagi UE. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje specjalne posiedzenie w sprawie wsparcia dla Ukrainy

  • Prezydent Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk

    Zełenski: chcemy silnego porozumienia z USA w sprawie inwestycji i bezpieczeństwa

  • Rosyjski żołnierz. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA

    Okupujący Krym Rosjanie zmuszają dzieci do pracy przy produkcji broni

Serwisy ogólnodostępne PAP