Według IMGW wkroczy on w rejon pogranicza województw lubuskiego i dolnośląskiego. Porywy wiatru w burzach mogą dochodzić do 90-100 km/h.
Ostrzeżenia drugiego stopnia obejmują woj. lubuskie i podkarpackie, znaczny obszar województw małopolskiego i kujawsko-pomorskiego, południe województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, opolskiego, śląskiego i lubelskiego oraz północno-zachodnie i południowo-wschodnie krańce Dolnego Śląska.
We wtorek mieszkańców części powiatów w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim przed burzami ostrzegało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB wysłało do nich SMS o treści: "Uwaga! Wieczorem i w nocy (18/19.06) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które możne porwać wiatr".
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami wiąże się z sumami opadów od 15 mm do 30 mm i z porywami wiatru do 100 km/h. Oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północnej części województw zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz przed burzami dla zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego i północno-zachodniego krańca Mazowsza.
W pobliżu zachodniej granicy ostrzeżenia obowiązują do godz. 5.00, a na pozostałym obszarze - od godz. 23.00 lub 1.00 do godz. 7.00.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami wiąże się z sumami opadów od 20 mm do 40 mm i z porywami wiatru od 75 km/h. Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej. (PAP)
gn/