Instytut Kocha: zmiany klimatyczne to wzrost ryzyka chorób zakaźnych, w tym legionelli

2023-08-29 10:23 aktualizacja: 2023-08-29, 12:52
Niski poziom wody w rzece w Zagrzebiu, fot. PAP/Igor Kralj/PIXSELL
Niski poziom wody w rzece w Zagrzebiu, fot. PAP/Igor Kralj/PIXSELL
Ryzyko chorób zakaźnych wzrasta wraz z postępowaniem zmian klimatycznych i coraz większym zagrożeniem dla zdrowia człowieka stają się nowe patogeny, takie jak np. legionella czy kleszczowe zapalenie mózgu - wynika z raportu Instytutu Roberta Kocha (RKI) „Zmiany klimatyczne i zdrowie 2023”. W połowie sierpnia w Niemczech odnotowano 90 przypadków legionelli.

"Okres letni to czas legionelli - dotyczy to również roku 2023. Wzrost liczby przypadków w lecie wynika ze zwiększonej aktywności podróżniczej Niemców w miesiącach wakacyjnych, pogoda również odgrywa w tym roku rolę" – podaje portal Deutsche Apotheker Zeitung Online (DAZ.online).

Do RKI trafia obecnie „niezwykle duża liczba zgłoszeń” przypadków legionelli – dane z połowy sierpnia potwierdzają 90 przypadków. Po raz ostatnio porównywalnie wysoka liczba zachorowań miała miejsce w lipcu 2021 roku. Ponadto od 2018 roku nigdy nie występowało więcej, niż 50 przypadków tygodniowo, nawet w miesiącach letnich.

Z aktualnych informacji RKI wynika, że w tym roku nie ma wyraźnych ognisk legionelli, a zgłoszenia przypadków zachorowań pochodzą z obszaru całych Niemiec.

Zdaniem ekspertów z RKI, głównymi czynnikami mającymi bezpośredni lub pośredni wpływ na zdrowie człowieka są rosnące temperatury, coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, jakość powietrza oraz wpływ promieniowania UV. Modelowanie pokazuje wyraźnie, że wraz z postępowaniem zmian klimatycznych w Niemczech wzrastać będzie liczba przypadków takich chorób zakaźnych, jak gorączka Zachodniego Nilu, kleszczowe zapalenie mózgu czy legionella. (PAP)

 

sma/