Według mediów, przedstawiciele Najwyższej Rady Cyberprzestrzeni podjęli decyzję w trakcie spotkania z prezydentem Iranu Masudem Pezeszkianem, który obiecywał w trakcie kampanii wyborczej zniesienie ograniczeń w mediach społecznościowych.
Irański minister telekomunikacji Sattar Heshemi w poście na X nazwał tę decyzję "pierwszym krokiem" w usuwaniu ograniczeń. Dodał, że ta "ścieżka będzie kontynuowana", wskazując tym samym na możliwość odblokowania innych usług internetowych.
Według informacji AP, mieszkańcy Teheranu, stolicy kraju, oraz innych miast, mają dostęp do obu aplikacji na swoich komputerach, ale jeszcze nie w telefonach.
WhatsApp jest trzecią najpopularniejszą platformą komunikacyjną w Iranie po Instagramie i Telegramie.
Zakaz korzystania z WhatsAppa i Google Play został wprowadzony w 2022 r. podczas masowych antyrządowych protestów. Wybuchły one po śmierci Mahsy Amini, młodej kobiety zatrzymanej przez policję moralności za niewystarczająco szczelne zasłonięcie włosów. Wśród haseł demonstrantów powtarzało się zawołanie "Kobieta, życie, wolność".
Protesty ucichły w 2023 r. po stłumieniu ich przez policję i siły bezpieczeństwa. Grupy broniące praw człowieka szacują, że zginęło wówczas co najmniej 551 osób, a jak ustalił ONZ, aresztowane zostały tysiące manifestantów.
Iran przez lata blokował dostęp do różnych platform mediów społecznościowych, ale wiele osób w kraju korzysta z serwerów proxy i VPN, aby uzyskać do nich dostęp.(PAP)
mzb/ lm/ grg/
arch.