Z przekazanej partnerskim rządom dokumentacji izraelskiego wywiadu wynika, że UNRWA, agencja ONZ zajmująca się pomocą Palestyńczykom, zatrudniała co najmniej 10 członków Hamasu, a także członków Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Z analiz cytowanych przez Wall Street Journal wynika, że 10 proc. palestyńskich pracowników UNRWA "ma bliskie powiązania" z działającymi w Strefie Gazy organizacjami terrorystycznymi.
Portal Times of Israel powołując się na materiały uzyskane przez New York Times, podaje, że pracownik agencji ONZ transportował ciało zabitego żołnierza (Hamas już w przeszłości używał zwłok Izraelczyków jako karty przetargowej) oraz koordynował transport terrorystów w dniu ataku na Izrael. Inny miał bezpośrednio uczestniczyć w masakrze kibucu, w którym wymordowano 97 osób. Trzej dostali SMS-y kierujące ich do konkretnych punktów ataków.
Z danych wywiadu wynika również, że pracownik UNRWA przetrzymywał uprowadzonego izraelskiego zakładnika. W listopadzie o takim przypadku mówił jeden z uwolnionych zakładników - agencja uznała wówczas te doniesienia za "gołosłowne oskarżenia".
7 podejrzanych było nauczycielami w szkołach UNRWA.
Zebrane dane zostały uznane za wystarczająco wiarygodne do podjęcia działań przez rząd USA, a następnie rządy kilkunastu innych państw, które ogłosiły wstrzymanie finansowania UNRWA. Agencja apeluje o zmianę tej decyzji, twierdząc, że bez utrzymania międzynarodowego wsparcia będzie musiała radykalnie ograniczyć działania jeszcze przed upływem lutego.
7 października tysiące terrorystów ze Strefy Gazy najechało Izrael, zabijając ponad 1200 osób, w większości cywili, dopuszczając się aktów gwałtu i przemocy seksualnej oraz uprowadzając ponad 240 osób. W trakcie tymczasowego zawieszenia broni w listopadzie rządzący w Strefie Hamas uwolnił 110 w zamian za 240 więźniów palestyńskich. Szacuje się, że w Strefie Gazy nadal przetrzymuje się około 132 zakładników. (
Japonia wstrzymała finansowanie UNWRA
W niedzielę późnym wieczorem Japonia poinformowała, że podjęła decyzję o zawieszeniu dodatkowego finansowania Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie do czasu, gdy agencja zakończy dochodzenie w sprawie zarzutów, że jej personel był zamieszany w atak z 7 października na Izrael.
Japonia jest „bardzo zaniepokojona rzekomym udziałem pracowników UNRWA w ataku terrorystycznym na Izrael” i „zdecydowanie nalega, aby UNRWA przeprowadziła śledztwo w sposób szybki i kompletny” – stwierdziło w oświadczeniu ministerstwo spraw zagranicznych. Według danych UNRWA za 2022 rok Japonia jest szóstym co do wielkości darczyńcą agencji.
Decyzje o czasowym wstrzymaniu finansowania UNRWA podjęły wcześniej USA, Kanada, Australia,Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Szwajcaria i Finlandia, w związku z zarzutami Izraela, że jej pracownicy byli zaangażowani w atak palestyńskiego Hamasu na Izrael z 7 października ub. r. (PAP)