Jak generacja X odnajduje się w codziennej pracy? Najnowszy raport

2024-11-12 13:39 aktualizacja: 2024-11-12, 13:53
Pracownicy w biurze. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Adam Warżawa
Pracownicy w biurze. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Adam Warżawa
Sens i cel codziennej pracy widzi 89 proc. osób urodzonych między 1965 a 1980 rokiem - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Manpower. Dodano, że 61 proc. pracowników jest pewnych, że znajdzie nową pracę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Jak przekazano w informacji, 38 proc. zatrudnionych osób w Polsce każdego dnia odczuwa niewielki stres związany z pracą lub nie odczuwa go wcale; z tego największy stres mają przedstawiciele nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej, pracownicy fizyczni oraz biurowi.

Najniższy wskaźnik stresu (30 proc.) zanotowali natomiast przedstawiciele branży IT, mężczyźni z generacji X. Jak wskazano, 89 proc. pracowników generacji X czuje sens i cel codziennej pracy. "Aż 94 proc. talentów działających w sektorze energetyki i usług komunalnych zgadza się z tym twierdzeniem" - dodano. Podobnego zdania są specjaliści (95 proc.) oraz średnia kadra managerska (89 proc.). Podkreślono, że w najmniejszym stopniu sens i cel zawodowy odnajdują pracownicy dóbr i usług konsumenckich.

Ponadto, 78 proc. zatrudnionych w Polsce osób uważa, że wyznaje podobne wartości do organizacji, w której jest zatrudniona. Patrząc na dane dotyczące pokoleń na rynku pracy, 93 proc. kobiet generacji baby boomers, czyli urodzonych w latach 1946-1964 zgadza się z tym twierdzeniem, podobnie jak 99 proc. przedstawicieli branży finansów i nieruchomości.

Ponad połowa (55 proc.) Polaków czuje satysfakcję z wykonywanej pracy i nie planuje zmian zawodowych w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Jak dodano, wskaźnik ten jest niższy wśród przedstawicieli transportu, logistyki i motoryzacji (45 proc.) oraz pracowników fizycznych (46 proc.). Najwyższą satysfakcję z codziennych zadań odczuwają natomiast mężczyźni pokolenia baby boomers (88 proc.), jak również "talenty" sektora energetyki i usług komunalnych (75 proc.).

Podkreślono, że 6 na 10 respondentów zapytanych o to, jakie zaufanie mają do swojego managera w kwestii obranej ścieżki rozwoju kariery, odpowiedziało, że ufa swojemu przełożonemu w tej kwestii.

Autorzy badania zapytali również o to, jak pewnie czują się pracownicy w sprawie tego, czy znajdą nową pracę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. "Okazuje się, że 61 proc. respondentów jest tego pewnych lub umiarkowanie pewnych. Najśmielej czują się w tym obszarze talenty IT (71 proc.), specjaliści (69 proc.), a także 63 proc. kobiet generacji X" - podano.

Manpower Group jest doradcą w zakresie rozwiązań HR; firma ma blisko 50 oddziałów i zatrudnia ponad 500 pracowników własnych. (PAP)

fos/ pad/kgr/