Wśród kroków, które podejmują Polacy aby uporać się z problemami finansowymi 52 proc. wymieniało zmniejszenie wydatków. Podobny odsetek (50 proc.) deklarował, że poszukałby dodatkowych źródeł dochodu. "W całym procesie równie ważna jest konsekwencja i przyjęcie odpowiedniego planu naprawczego dla naszego portfela. Korzyści z takiego podejścia widzi 37 proc. ankietowanych" - dodali autorzy badania. Z kolei 20 proc. szukałoby polubownego rozwiązania z wierzycielem.
Wyniki badania - w ocenie jego autorów - pokazują, że postawy Polaków wobec zarządzania finansami są "bardzo zróżnicowane". Okazuje się bowiem, że 22 proc. respondentów nie podejmuje żadnych działań, by zadbać o swoją przyszłość finansową, a z porad doradców i ekspertów korzysta 5 proc.
Natomiast grupa 48 proc. deklaruje, że aby zadbać o swoje finanse - oszczędza. Choć jak zauważyli autorzy, mniejszy odsetek wskazuje na konkretne instrumenty finansowe, tj. ubezpieczenia (28 proc.) i lokaty bankowe (24 proc.). Kolejne 19 proc. badanych dba o regularną kontrolę swoich wydatków, co w ocenie autorów pokazuje, że "temat dbania o codzienną higienę finansową wciąż ma przestrzeń do rozwoju".
Respondenci uważali też, że kłopoty z pieniędzmi to źródło chronicznego stresu i gorszego samopoczucia - wskazywało tak 46 proc. ankietowanych. Podobny odsetek (41 proc.) przyznał, że w sytuacji kryzysu finansowego nie mógłby regularnie korzystać z opieki medycznej, a dla jednej trzeciej osób oznaczałoby to rezygnację z m.in. leków czy zdrowej żywności.
"Tylko 15 proc. Polaków uważa, że ma dobrą pracę, stabilną sytuację finansową i umiejętnie zarządza swoimi finansami" - zauważyła firma.
Badanie zostało przeprowadzone przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie firmy zarządzającej wierzytelnościami B2 Impact w dniach 29 listopada – 1 grudnia 2024 roku na próbie 1114 osób. (PAP)
jls/ drag/kgr/