Na środowej konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał, że 11 grudnia o godz. 10 premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose. Jak zaznaczył, tego dnia ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku. "Po południu 11 grudnia czy wczesnym wieczorem możemy przejść już do wyboru nowego premiera, o ile ten poprzedni nie uzyska wotum zaufania" – dodał. Hołownia zaznaczył, że "następna część tej procedury zależy już od decyzji nowego premiera Donalda Tuska, jeżeli nim zostanie, a wszystko na to wskazuje".
Jak mówił, warianty przebiegu dalszej części posiedzenia są dwa. "Jeden jest taki, że i wybór premiera, i expose premiera z przedstawieniem składu Rady Ministrów, i głosowanie robimy jednego dnia i wychodzimy pewnie późno w nocy czy późne godziny wieczorne 11 (grudnia), albo w drugim wariancie - wotum zaufania dla rządu premiera Morawieckiego, a jeśli go nie uzyskuje - wotum zaufania dla premiera Donalda Tuska". "A, wiedząc już, że jest premier, on następnego dnia spokojnie przychodzi do Sejmu, wygłasza expose i przedstawia Radę Ministrów, dyskutujemy i głosujemy. Tak prawdopodobnie będą wyglądały te dwa dni" – wyjaśnił Hołownia.
Szef klubu KO Borys Budka pytany w czwartek, czy Donald Tusk podjął decyzję odnośnie ewentualnego wariantu na 11 grudnia, odparł, że lider PO będzie ustalał to z marszałkiem Sejmu i pozostałymi liderami. "Pan premier ustali to wspólnie z panem marszałkiem. Ważne, żeby było to dobrze procedowane. Musimy nadrabiać stracony czas, nie z naszej winy, ale tych, którzy udają dziś rząd" – stwierdził szef klubu KO.
Pytany o drugi krok konstytucyjny i o to od kiedy - w tym kroku - "rząd jest rządem", Budka odparł: "Mamy ekspertyzy, rząd jest rządem w momencie wyboru w drugim kroku".
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na urząd premiera, a także nowy skład Rady Ministrów, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier w ciągu 14 dni od zaprzysiężenia jego gabinetu przedstawia Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania - będzie to 11 grudnia.
Jeśli w tzw. pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę. (PAP)
Autorka: Daria Al Shehabi
sma/