Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, opublikowany we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
W myśl projektu nauka religii i etyki w szkołach ma się odbywać w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo.
Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły.
"Projektowana nowelizacja ma na celu ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i etyki przez określenie nowego tygodniowego wymiaru godzin religii w szkole – na poziomie jednej godziny lekcyjnej tygodniowo oraz ustalenie w nowelizowanym rozporządzeniu tygodniowego wymiaru godzin etyki w szkole – na poziomie jednej godziny lekcyjnej tygodniowo" - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR).
Projekt nie przewiduje natomiast zmian w organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach, która nadal będzie się odbywała w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych tygodniowo.
Zgodnie z projektowaną nowelą, religia lub etyka mają się odbywać w danym dniu przed rozpoczęciem obowiązkowych dla wszystkich uczniów zajęć edukacyjnych lub po ich zakończeniu.
Jak uzasadnił resort, rozwiązanie poprawi sytuację uczniów, którzy mieli dotychczas "wymuszoną przerwę pomiędzy obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi w ciągu dnia nauki w szkole". Ministerstwo argumentuje, że teraz muszą oni czekać na kolejne zajęcia obowiązkowe, z kolei dyrektorzy szkół muszą zapewnić im opiekę lub zajęcia wychowawcze, co zwłaszcza w szkołach o dużej liczbie uczniów wprowadzało zamieszanie organizacyjne i niepotrzebnie wydłużało pobyt uczniów w szkole.
Zgodnie z projektem rozporządzenia nauka religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym punkcie katechetycznym ma być organizowania na tych samych zasadach, co nauka religii w grupie międzyoddziałowej lub grupie międzyklasowej.
"Zmiana powinna zlikwidować wątpliwości interpretacyjne i ułatwić zawieranie porozumień w sprawie tworzenia grup międzyszkolnych i pozaszkolnych punktów katechetycznych" - podkreśliło ministerstwo. Zaznaczyło, że zasady te będą stosowane również do organizowania zajęć etyki.
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 września 2025 r. (PAP)
pak/ aba/ mhr/ know/