W wyborach do PE Trzecia Droga zdobyła 6,91 proc. głosów, co przełożyło się na trzy mandaty, które uzyskali: Michał Kobosko (Polska 2050), Krzysztof Hetman (PSL) i Adam Jarubas (PSL). Słaby wynik wywołał wśród polityków obu partii spore rozgoryczenie i chęć do szybkich rozliczeń. Z obu stron słychać różne głosy na temat kontynuacji koalicji PSL i Polski 2050.
W środę wieczorem odbyło się wspólne posiedzenie klubów PSL-TD i Polska 2050-TD. Tematem spotkania były wybory do Parlamentu Europejskiego oraz przyszłość koalicyjnego projektu Trzecia Droga po słabym wyniku wyborczym.
Posłanka Elżbieta Burkiewicz (Polska 2050) podkreśliła w rozmowie z PAP, że spotkanie klubów PSL i Polski 2050 było udane. "Jestem naprawdę bardzo zbudowana po tym spotkaniu" - zapewniła. Według Burkiewicz ustalono dalsze plany działania. "Jeśli chodzi o związki partnerskie, to akurat tej sprawy nie uzgodniliśmy w szczegółach. Natomiast jedno jest pewne - idziemy razem" - oświadczyła posłanka.
Zwróciła uwagę, że PSL i Polska 2050 w pewnych sprawach się różnią "i są to najczęściej sprawy związane ze światopoglądowymi problemami". "Natomiast generalnie jest to dla nas - i dla klubu Polski 2050 i dla PSL-u - okazja do tego, żebyśmy rzeczywiście tworzyli nową wartość w polityce" - zaznaczyła.
Na pytanie, czy podczas tego spotkania pojawił się temat wspólnego kandydata Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich, Burkiewicz odparła: "Rozmawialiśmy o tym i oczywiście jest to Szymon Hołownia".
Również w ocenie wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (PSL-TD) wspólne posiedzenie klubów PSL i Polski 2050 było "bardzo dobre". "Uważamy, że trzeba iść do przodu. Wspólny kandydat na prezydenta jest bardzo prawdopodobny. Cieszę się, że to spotkanie się odbyło" - powiedział Zgorzelski. Dopytywany, czy tym wspólnym kandydatem będzie Szymon Hołownia polityk PSL, odparł, że tak. "Potwierdzam" - dodał.
Wiceprezes PSL, posłanka Urszula Pasławska zwróciła uwagę w rozmowie z PAP, że środowe spotkanie Trzeciej Drogi dotyczyło przede wszystkim programu, umowy koalicyjnej oraz wspólnych planów i celów. "Naszym głównym celem jest stworzenie warunków dla przedsiębiorców, dla państwa, aby państwo mogło się rozwijać, zarabiać pieniądze" - podkreśliła.
Szymon Hołownia mówił w środę wieczorem na antenie TVN24, że ostateczną decyzję ws. kandydowania na urząd prezydenta Polski podejmie dopiero jesienią.
Szymon Hołownia jest marszałkiem Sejmu i według umowy koalicyjnej między KO, Trzecią Drogą a Lewicą, ma pełnić tę funkcję do połowy 2026 r. Jest szefem partii Polska 2050 Szymona Hołowni. W 2020 r. startował w wyborach prezydenckich, uzyskując w pierwszej turze 13,87 proc. poparcia, co dało mu trzeci wynik po Andrzeju Dudzie i Rafale Trzaskowskim. W październiku 2023 r. został wybrany na posła Sejmu X kadencji. Zanim został politykiem, Hołownia był dziennikarzem oraz prowadził programy telewizyjne w stacjach TVN, TVP i Religia.tv.
Wybory prezydenckie mają odbyć się w 2025 roku. (PAP)
autor: Agata Andrzejczak, Edyta Roś
nl/