O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sąd nie uwzględnił wniosku o zastosowanie aresztu wobec Zbigniewa Ziobry

Warszawski sąd okręgowy nie uwzględnił wniosku sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa o zastosowanie aresztu wobec b. szefa MS, posła PiS Zbigniewa Ziobry - poinformowała rzeczniczka sądu sędzia Anna Ptaszek. Komisja wnioskowała o areszt do 30 dni w celu umożliwienia przesłuchania Ziobry.

Poseł PiS Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Poseł PiS Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Wniosek komisji rozpatrywał w poniedziałek wylosowany do tej sprawy sędzia Tomasz Grochowicz. Komisję na posiedzeniu reprezentowała jej przewodnicząca Magdalena Sroka (PSL-TD).

"SO postanowił o nieuwzględnieniu wniosku sejmowej komisji śledczej o zastosowanie wobec Ziobry aresztu do 30 dni z powodu niestawiennictwa na posiedzeniu komisji. Stronom przysługuje odwołanie do sądu apelacyjnego" - powiedziała PAP bezpośrednio po zakończeniu posiedzenia sędzia Ptaszek.

Jak zaznaczyła "sąd stanął na stanowisku, że - biorąc pod uwagę kontinuum czasowe, które sąd sprawdził, ponieważ zwrócił się o dodatkowe informacje do Straży Marszałkowskiej i do komisji śledczej - komisja odstąpiła od możliwości przesłuchania świadka, pomimo że został doprowadzony do komisji".

Więcej

Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Piotr Nowak

Kto odpowiada za nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości? Najnowszy sondaż

Jednocześnie sędzia zastrzegła, że odnosząc się do argumentacji związanej z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, co do legalności działania tej komisji, sąd uznał, że "komisja działa legalnie i w związku z tym ma prawo wzywać świadków".

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji pełnomocnik b. szefa MS adw. Michał Hajduk powiedział dziennikarzom, że spodziewa się "korzystnego rozstrzygnięcia sądu". Jak mówił, według litery prawa "nie ma przesłanek do aresztowania" Ziobry. "W moim przekonaniu mamy do czynienia jedynie z kwestią polityczną, a nie kwestią prawną, bo w moim przekonaniu kwestie prawne wyłącznie przemawiają na korzyść mojego klienta" - podkreślał Hajduk.

Przewodnicząca komisji zapowiedziała odwołanie się od decyzji sądu. Dodała zarazem, że "sąd w uzasadnieniu również podkreślił, że zachowanie pana Zbigniewa Ziobro jest niedopuszczalne, że postawa, którą prezentował, nie powinna mieć miejsca, natomiast nie uwzględnił wniosku komisji".

We wniosku do sądu sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa wskazywała, że chce przesłuchać b. szefa MS 23, 24 i 25 czerwca. Decyzję o skierowaniu wniosku o zastosowanie do 30 dni aresztu wobec polityka komisja podjęła 31 stycznia - tego dnia zaplanowane było przesłuchanie Zbigniewa Ziobry. Wcześniej warszawski sąd okręgowy zadecydował o doprowadzeniu b. szefa MS na styczniowe posiedzenie, o co wnioskowała komisja. Policja zatrzymała Ziobrę 31 stycznia po godzinie 10.30, gdy skończył udzielać wywiadu w siedzibie Telewizji Republika. Rozpoczęcie posiedzenia komisji śledczej zaplanowane było na godz. 10.30. Komisja uznała zatem doprowadzenie za nieskuteczne.

Rzeczniczka SO: sąd uznał, że zachowanie Ziobry było "wysoce naganne", ale nie ma podstaw do aresztu

Sąd Okręgowy w Warszawie w poniedziałek nie uwzględnił wniosku sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa o zastosowanie kary do 30 dni aresztu wobec b. ministra sprawiedliwości.

Pytana o uzasadnienie tego rozstrzygnięcia sędzia Ptaszek poinformowała, że sąd wprawdzie uznał, iż "zachowanie Zbigniewa Ziobry było wysoce naganne, niemniej jednak nie ma podstaw prawnych do zastosowania wobec niego tego środka, ponieważ celem i funkcja środków przewidzianych w Kodeksie postępowania karnego jest ochrona sprawnego przebiegu postępowania". "To jest funkcja tych przepisów i temu te przepisy mają służyć" - podkreśliła.

"Sąd uznał, że warunki przez pryzmat tych przepisów nie zostały wypełnione, bo komisja miała możliwość przeprowadzenia czynności" 

Anna Ptaszek

Więcej

Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

W poniedziałek posiedzenie sądu w sprawie aresztu dla Zbigniewa Ziobry

Decyzję o skierowaniu wniosku o zastosowanie kary porządkowej do 30 dni aresztu wobec Ziobry komisja śledcza podjęła dwa miesiące temu - 31 stycznia. Tego dnia zaplanowane było przesłuchanie Ziobry. Wcześniej warszawski sąd okręgowy zadecydował o doprowadzeniu b. szefa MS na to posiedzenie, o co wnioskowała komisja. Policja zatrzymała Ziobrę 31 stycznia po godzinie 10.30, gdy skończył udzielać wywiadu w siedzibie Telewizji Republika. Rozpoczęcie posiedzenia komisji śledczej zaplanowane było na godz. 10.30. Komisja uznała zatem doprowadzenie za nieskuteczne.

Sędzia Ptaszek zaznaczyła, że tamtego dnia o godz. 10.46 obrady komisji zostały zamknięte, a "pan Ziobro był de facto dostępny i sąd uznał, że został doprowadzony". Rzecznczka SO zapowiedziała ponadto, że poniedziałkowe postanowienie sądu i jego uzasadnienie zostaną opublikowane. (PAP)

nl/ mja/ mok/ ep/

Zobacz także

  • Tomasz Trela Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Trela: komisja śledcza ds. Pegasusa przygotowuje zawiadomienie do prokuratury ws. Ziobry

  • Członkowie komisji: przewodnicząca Magdalena Sroka, wiceprzewodniczący Tomasz Trela i Marcin Bosacki. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Ziobro został ponownie wezwany na przesłuchanie przed komisję do spraw Pegasusa. Podano datę

  • Magdalena Sroka. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Sroka: decyzja sądu nie oznacza, że nie dojdzie do przesłuchania Ziobry

  • Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Kto odpowiada za nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości? Najnowszy sondaż

Serwisy ogólnodostępne PAP