Już 2122 ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi w Maroku. Trwa akcja ratunkowa

2023-09-10 16:46 aktualizacja: 2023-09-11, 11:13
Trzęsienie ziemi w Maroku. Fot. PAP/EPA/JALAL MORCHIDI
Trzęsienie ziemi w Maroku. Fot. PAP/EPA/JALAL MORCHIDI
Do 2122 wzrosła w niedzielę liczba ofiar piątkowego trzęsienia ziemi w Maroku; rannych zostało 2421 osób – poinformowała marokańska telewizja. Akcję ratunkową komplikuje fakt, że najbardziej dotknięte są wioski w trudno dostępnych górach Atlasu Wysokiego. Tysiące osób spędziło drugą noc na ulicach wielu miast i wsi na północy Maroka w obawie przed wstrząsami wtórnymi.

Osoby, które przeżyły trzęsienie o magnitudzie 6,8 – najsilniejsze jak dotąd w Maroku - w wioskach Atlasu Wysokiego, mają problem ze zdobyciem żywności i wody. Wiele z nich spędziło drugą noc bez dachu nad głową.

Marokańskie media poinformowały o częściowym zawaleniu się meczetu Tinmal z XII wieku oraz części Starego Miasta w Marrakeszu, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W leżącej w pobliżu epicentrum trzęsienia wiosce Mulaj Brahim 40 km na południe od Marrakeszu mieszkańcy opowiedzieli agencji Reutera, że odkopywali ciała zabitych spod gruzów gołymi rękami. Według nich rząd Maroka pomaga im tylko w niewielkim stopniu. Domy w tej okolicy były często wzniesione z cegieł suszonych i drewna, toteż łatwo się rozpadały pod wpływem wstrząsów tektonicznych. W ruinach znalazły się cale wioski.

Przed szpitalami w Marrakeszu ustawiają się kolejki chętnych do oddania krwi dla rannych – podała agencja AFP.

Trzęsienie ziemi w Maroku. Ponad 2 tysiące ofiar, blisko 2500 rannych

W nocy z piątku na sobotę w północnym Maroku doszło do silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się ok. 70 km na południowy zachód od miasta Marrakesz. Kilkanaście minut później doszło do wstrząsów wtórnych o sile 4,9.

Według Czerwonego Krzyża, następne 24 - 48 godzin będą "krytyczne" dla odnalezienia osób uwięzionych pod gruzami.

Hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albares poinformował w niedzielę, że Maroko oficjalnie zwróciło się do Hiszpanii o pomoc humanitarną. "Wyślemy ekipy ratownicze" - zapowiedział Albares w rozmowie z Catalunya Radio.

W poszukiwaniu ocalałych bierze udział wojsko marokańskie i służby obrony cywilnej. Na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi rozkładane są namioty, udzielana pierwsza pomoc, rozdawana woda i żywność.

Ekipy ratownicze muszą dotrzeć do najbardziej poszkodowanych wiosek w Górach Atlas, gdzie drogi zostały zablokowane przez spadające skały.

Kilkudziesięciu strażaków z hiszpańskiej Andaluzji - Huelvy, Kadyksu i Malagi wyjechało do Maroka już w sobotę wieczorem promem z Algeciras. Będą pomagali za pośrednictwem organizacji Strażacy bez Granic (BUSF) oraz Strażacy dla Świata. W skład grup ratowniczych wchodzą specjalnie przeszkolone do lokalizowania ludzi pod gruzami psy.

Oprócz strat ludzkich, trzęsienie ziemi spowodowało znaczne szkody materialne w tym historycznym mieście.

Maroko ogłosiło trzydniową żałobę

Król Maroka Mohammed VI ogłosił trzydniową żałobę narodową. W całym kraju flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztów. Ze świata płyną kondolencje i oferty pomocy.

Dotknięty trzęsieniem ziemi Marakesz jest głównym celem turystycznym Maroka. W 2022 r. miasto odwiedziło co najmniej 2,3 mln turystów. Jego część historyczna, tzw. medina należy do dziedzictwa ludzkości UNESCO. 

Prezydent Duda: Polska gotowa udzielić potrzebnej pomocy

"W obliczu tragicznego trzęsienia ziemi w Maroku, w którym zginęło ponad 1000 osób, chciałbym podkreślić, że Polska jest gotowa udzielić każdej potrzebnej pomocy" - podkreślił w sobotę wieczorem prezydent Andrzej Duda we wpisie na platformie X (dawniej Twitter), umieszczonym w języku angielskim.

"Nasze myśli i modlitwy są z rodzinami ofiar i z mieszkańcami Maroka" - zaznaczył prezydent.

Również premier Mateusz Morawiecki zadeklarował w sobotę, że Polska jest gotowa do udzielenia potrzebnej pomocy, w tym wysłania naszych ratowników.

Wcześniej tego dnia prezydent Andrzej Duda skierował do króla Maroka Mohammeda VI depeszę kondolencyjną. - W imieniu narodu polskiego i własnym pragnę złożyć władzom i mieszkańcom Królestwa Marokańskiego najszczersze kondolencje w związku z tragicznym trzęsieniem ziemi, jakie nawiedziło ten kraj - napisał Andrzej Duda.

(PAP)

kno/mmi/