O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

50-lecie premiery "Nocy i dni". Kaliszanie zatańczą walca z Karolem Strasburgerem

Z okazji 50-lecia premiery filmu "Noce i dnie" kaliszanie zatańczą wspólnego walca z Karolem Strasburgerem – poinformowało biuro prasowe kaliskiego magistratu.

Karol Strasburger Fot. PAP/Marek Gorczyński
Karol Strasburger Fot. PAP/Marek Gorczyński

Wydarzenie odbędzie się na placu przed kaliskim ratuszem. Gościem specjalnym będzie Karol Strasburger, odtwórca jednej z głównych ról w filmie „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka.

"W tym roku mija 50 lat od premiery filmu. Skomponowany przez Waldemara Kazaneckiego walc Barbary wszedł do kanonu polskiej muzyki filmowej" - poinformowano.

W ubiegłym roku w marcu podczas inauguracji Roku Marii Dąbrowskiej w Kaliszu walca zatańczyło ponad 700 osób.

Więcej

Jadwiga Barańska. Fot. PAP/Ireneusz Radkiewicz

Karol Strasburger: uśmiechnięta twarz Basi, właściwie Jadzi, której składałem u stóp nenufary zostanie w mojej pamięci na zawsze

Film "Noce i dnie" miał swoją premierę 22 kwietnia 1975 roku. Po raz pierwszy obejrzeli go kaliszanie w kinie "Oaza". Zrealizowana z rozmachem produkcja i występujący w niej aktorzy, z Jadwigą Barańską i Jerzym Bińczyckim na czele, zdobyli m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku i Diamentowe Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Produkcja była nominowana do Oscara w 1976 r. w kategorii filmu nieanglojęzycznego. W tym samym roku, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, odtwórczyni roli Barbary Niechcic zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia - nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą.

Słynny walc Barbary przeszedł do historii i do dziś stanowi jeden z najsłynniejszych motywów muzycznych polskiego kina.

Saga rodu Niechciców

"Noce i dnie" to saga dwóch pokoleń rodziny Niechciców na tle Polski pod zaborami na przełomie XIX i XX w. W swojej powieści Maria Dąbrowska nawiązuje do ówczesnego Kalisza, swojego rodzinnego miasta. Sceny do filmu powstały w innych miastach. Ujęcia z Serbinowa i Pamiętowa filmowano w Seroczynie oraz w Pogorzeli (woj. mazowieckie), sceny burzenia Kalisza filmowano w Krakowie na Kazimierzu. Natomiast Dwór Niechciców w Serbinowie został wybudowany na potrzeby filmu.

Więcej

Elżbieta Starorecka w filmie ,,Trędowata", fot. PAP/Andrzej Łokaj

Elżbieta Starostecka po 30 latach znów na kinowym ekranie

Wydarzenie, pod honorowym patronatem prezydenta Kalisza i starosty kaliskiego, odbędzie się 21 marca o godz. 12. Inicjatorem jest Sieraszewski Dance Studio.

Walca zaśpiewają i zagrają - Izabela Płóciennik, finalistka programu telewizyjnego "The Voice of Poland", zespół I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu, chór "Kopernik" z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu oraz orkiestra Dęta OSP Iwanowice.

Ewa Bąkowska (PAP)

bak/ dki/ know/

Zobacz także

  • Sędzia Piotr Leń. Fot. PAP/ Ewa Bąkowska

    Kaliski szpital przegrał proces w sprawie złego naliczania pensji

  • Sąd (zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Dzieci uciekły z domu i przeszły pieszo prawie 50 km. Ruszył proces rodziców zastępczych

  • W Elektrociepłowni Kalisz odebrano do eksploatacji nowoczesną i ekologiczną kotłownię rezerwowo-szczytową Fot. PAP/Bąkowska Ewa

    Do 2030 r. Elektrociepłownia Kalisz odejdzie od spalania węgla

  • Kalisz. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

    CPK: Kalisz zostanie włączony do systemu szybkiej kolei

Serwisy ogólnodostępne PAP