Kanada przekaże Ukrainie ponad 800 dronów

2024-02-20 06:19 aktualizacja: 2024-02-20, 10:44
Minister obrony Bill Blair Fot. PAP/TOMS KALNINS
Minister obrony Bill Blair Fot. PAP/TOMS KALNINS
Kanada przekaże Ukrainie ponad 800 dronów, których można użyć zarówno do misji rozpoznawczych, jak i bojowych – poinformował minister obrony Bill Blair. Podkreślił, że wojna na Ukrainie przypomniała o znaczeniu inwestycji w obronność.

Blair, nawiązując do rozmów podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w miniony weekend oraz do spotkania Grupy Ramstein w Brukseli w ub. tygodniu, powiedział, że Ukraina "przypomniała nam o tym jak ważne jest inwestowanie w bezpieczeństwo".

Podkreślił, że w zwiększeniu produkcji wojskowej przez kraje NATO chodzi "o zbudowanie stabilności na przyszłość". "Musimy uczynić więcej, by zwiększyć produkcję. Produkcja to odstraszanie" – dodał.

Wartość nowego ukraińskiego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy to ponad 95 mln CAD – poinformował Blair. Drony są wyposażone w rozbudowany system kamer i czujników umożliwiających zbieranie informacji i identyfikację celów, mogą także przenosić różne ładunki o ciężarze do 3,5 kg, w tym pociski. Kanada ustala obecnie z Ukrainą terminarz szkoleń dla żołnierzy.

Drony SkyRanger R70 są produkowane przez Teledyne FLIR, kanadyjską firmę z Waterloo i jak poinformowała wiceprezes Anne Bulik, produkcja dla Ukrainy już trwa, dostawy rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia br.

Od lutego 2022 r. Kanada przekazała Ukrainie łączną pomoc w wysokości 9,7 mld CAD, w tym 2,4 mld CAD stanowi pomoc wojskowa, także na szkolenia ukraińskich pilotów. Blair powiedział, że "Ukraińcy latają tymi F-16 nad Europą i wkrótce będą gotowi".

Minister obrony Kanady podkreślił, że atak, którego dwa lata temu dokonała Rosja na Ukrainę, to "bezpośrednie wyzwanie dla porządku zbudowanego na zasadach prawa".

"Świat się zmienił i stał się bardziej niebezpiecznym miejscem. To nie tylko Putin" – powiedział Blair, wskazując na trwające zwiększanie przez Kanadę wydatków na zbrojenia o 70 proc.

Dwa tygodnie temu minister spraw zagranicznych Mélanie Joly informowała, że Kanada i Ukraina są w końcowej fazie rozmów na temat dwustronnego porozumienia o bezpieczeństwie. W wywiadzie dla publicznego nadawcy CBC Joly powiedziała, że podpisanie umowy to kwestia tygodni.

Umowy o bezpieczeństwie są inicjatywą państw G7 po tym, gdy podczas szczytu NATO w Wilnie w lipcu 2023 r. nie zaoferowano Ukrainie konkretnych perspektyw akcesyjnych. Takie dwustronne porozumienia Ukraina podpisała już z Wielką Brytanią, Niemcami i Francją.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

kno/