O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Negatywne skutki ceł dla kanadyjskich miast. Które z nich stracą najwięcej?

Prawie połowa dużych miast w Kanadzie odczuje negatywne skutki obowiązujących od wtorku nowych amerykańskich ceł na import z Kanady – wynika z raportu Kanadyjskiej Izby Handlowej.

Toronto. Fot. PAP/EPA/WARREN TODA
Toronto. Fot. PAP/EPA/WARREN TODA

Kanadyjska Izba Handlowa zbadała skutki gospodarcze dla 41 kanadyjskich miast o ludności powyżej 100 tys., obliczając dla każdego miasta indeks podatności na cła USA. Na negatywne ich skutki narażonych jest 19 miast, z których eksport trafia głównie do USA, jednak 22 miasta są bezpieczne, ponieważ działające w nich firmy eksportują głównie na rynki europejskie i azjatyckie.

Więcej

Justin Trudeau. Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Premier Kanady zabiera głos ws. ceł

W przygotowanym w lutym raporcie podkreślono, że najmocniej skutki wprowadzenia ceł odczują dwa miasta związane z sektorem naftowym - Saint John w Nowym Brunszwiku i Calgary - nawet jeśli zgodnie z zapowiedziami cła na eksport energii i jej nośników z Kanady wyniosą 10, a nie 25 proc., jak w przypadku pozostałych towarów. W Saint John znajduje się największa kanadyjska rafineria ropy, a 80 proc. jej produkcji trafia do USA. Calgary jest centrum eksportu ropy i gazu do USA. Kolejne cztery miasta na liście najbardziej zagrożonych znajdują się w południowo-zachodnim Ontario, gdzie produkuje się części do samochodów i maszyn oraz zlokalizowane są montownie aut.

Największe miasto Kanady, Toronto, i stolica kraju, Ottawa, są w grupie miast niezagrożonych ze względu na zdywersyfikowane kierunki eksportu tamtejszych firm. „Wiele z tych miast znajduje się na wybrzeżach Kanady, z eksportem raczej do Azji z zachodniego wybrzeża lub raczej do Europy ze wschodniego” - napisano w raporcie.

Wśród niezagrożonych cłami miast znajduje się też Sudbury w prowincji Ontario, skąd eksportuje się nikiel i miedź, i gdzie działa też spółka Quadra FNX należąca do KGHM.

Więcej

Zobacz galerię (1)
Fot. PAP/EPA/BIENVENIDO VELASCO

Jest reakcja Chin na nowe amerykańskie taryfy. Nałożą własne cła

Dla wszystkich miast obliczono specjalny indeks, od 131,1 proc. dla Saint John do minus 82 proc. dla Sudbury. Indeks stanowi podsumowanie „nadmiaru intensywności handlu z USA” oraz „nadmiaru zależności od eksportu do USA”, obliczanych w punktach procentowych w odniesieniu do średniej krajowej.

W nocy z poniedziałku na wtorek weszły w życie 25-proc. cła na wszystkie towary sprowadzane do USA z Meksyku i Kanady - z wyjątkiem kanadyjskiej ropy naftowej i powiązanych produktów, które zostały objęte 10-proc. podatkiem. Ponadto stawka ceł na towary z Chin została zwiększona z 10 proc. nałożonych miesiąc temu do 20 proc.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ akl/ ał/

Zobacz także

  • Przywódca Chin Xi Jinping oraz premier Kanady Mark Carney. Fot. PAP/EPA/SPENCER COLBY/VINCENT THIAN / POOL

    Chiny z propozycją dla Kanady. Chodzi o partnerstwo przeciwko USA

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Cła Donalda Trumpa zjednoczyły Kanadę, choć nie całą

  • Widok ogólny na budynki parlamentu kanadyjskiego w Ottawie, fot. PAP/EPA/WARREN TODA

    Zabarykadował się w kanadyjskim parlamencie. 31-latek usłyszał zarzuty

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG / POOL

    Media o cłach Trumpa: to największa podwyżka podatku od 1942 r.

Serwisy ogólnodostępne PAP