Karabinki GROT dla polskiego wojska. Co to za broń?

2024-12-19 11:29 aktualizacja: 2024-12-19, 18:42
Wicepremier szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Wicepremier szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
W czwartek w MON podpisano kolejną umowę na dostawę dla Wojska Polskiego ok. 45 tys. karabinków MSBS Grot, a także 13 tys. pistoletów VIS 100 i 1,3 tys. podwieszanych pod Groty granatników. Umowa z Fabryką Broni "Łucznik" opiewa na ponad 1 mld zł; dostawy mają potrwać do 2029 roku.

"Bezpieczeństwo i gospodarka - te dwie rzeczy znowu łączą się w Ministerstwie Obrony Narodowej. Inwestujemy w polskie firmy i wyposażany polskich żołnierzy - to najlepsze kontrakty, jakie można podpisywać" - powiedział podczas uroczystego podpisania umowy wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział, że to nie koniec kontraktów zawieranych w tym roku.

"Największe niespodzianki, jak myślę, szykują się na początek następnego tygodnia" - dodał minister.

Nawiązując m.in. do kontrowersji z ostatnich lat co do jakości karabinków podkreślił, że wojsko zamawia Groty w najnowszej wersji "po eliminacji usterek".

"To inwestycja w to, o czym mówimy bardzo często - w indywidualne wyposażenie żołnierza, które daje poczucie bezpieczeństwa" - zauważył.

Kosiniak-Kamysz dziękował też Polskiej Grupie Zbrojeniowej - której częścią jest "Łucznik" - za współpracę i prosił o terminowe wykonanie umowy. Podkreślił, że MON nieustannie dąży do tego, by połowę zamówień kierować do krajowego przemysłu obronnego.

Prezes "Łucznika" Seweryn Figurski zapewnił, że dostawy zostaną zrealizowane terminowo, a fabryka jest gotowa na wykonanie takiego zadania. Dodał, że do Wojska Polska trafiło już ponad 150 tys. Grotów.

Umowa, która została zawarta pomiędzy Agencją Uzbrojenia oraz radomską Fabryką Broni "Łucznik" przewiduje dostawę 45 tys. karabinków MSBS Grot, 1,3 tys. podwieszanych granatników i 13 tys. pistoletów VIS 100. Umowa ma być zrealizowana między 2026 a 2029 rokiem. Jej całkowita wartość wynosi ponad 1 mld 100 mln zł brutto.

W kontrakcie przewidziano również opcjonalne zamówienie dodatkowego sprzętu. Kosiniak-Kamysz zapewnił, że MON będzie chciało z tej opcji skorzystać. Opcja polega na możliwości dostawy dodatkowych 23 tys. karabinków Grot, dodatkowych 7,4 tys. pistoletów VIS 100 oraz 500 dodatkowych granatników podwieszanych.

Karabinek GROT. Jak to broń?

Karabinek Grot trafia na wyposażenie polskiej armii już od kilku lat; z początku był zamawiany dla Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Specjalnych. Pierwszy kontrakt został podpisany w lipcu 2020 roku; łącznie na mocy zawieranych do tej pory kontraktów zamówiono już ok. 250 tys. karabinków. Docelowo mają one stać się podstawowym uzbrojeniem niemal wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego i zastąpić wysłużone karabinki Beryl.

Karabinek szturmowy GROT kaliber 5,56 mm opracowany został przez Fabrykę Broni „Łucznik” we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, Modułowa konstrukcja zapewnia możliwość szybkiego dostosowania do potrzeb użytkownika. Karabinek może występować w wielu konfiguracjach i wersjach, zarówno w układzie klasycznym jak i bezkolbowym. 

rbk/ mml/ par/ mar/