Metropolita warszawski napisał słowo do wiernych, które zostanie odczytane w niedzielę podczas wszystkich mszy św. w parafiach i wspólnotach archidiecezji warszawskiej.
Kard. Nycz zaapelował w nim do wiernych o wierność Ewangelii i świadectwo chrześcijańskiego życia w przestrzeni publicznej. "Świat, odchodząc od Chrystusa, chce wprowadzić swoje – jak często słyszymy – standardy nowoczesności. Takie, jak nowocześnie pojmowane małżeństwo i rodzina, prawo do aborcji na życzenie; tak jakby człowiek miał prawo do decydowania o ludzkim życiu u jego początku czy w starości. Wobec takich oznak nowoczesności, katolik powinien zachować dystans, powinien zachować postawę zgodną ze swoim dobrze uformowanym sumieniem" - napisał kard. Nycz.
Jak zaznaczył, "nawet gdyby prawo stanowione na coś takiego zezwalało, (katolik- PAP) nie tylko nie musi, ale nie wolno mu z niego skorzystać".
Podkreślił, że "przychodzi czas, w którym świadectwo życia chrześcijan będzie niezwykle ważne i podstawowe w życiu Kościoła". "Nikt nas nie może zmuszać do działania wbrew swojemu sumieniu. Natomiast jako chrześcijanie domagamy się uwzględniania i poszanowania głoszonych przez Kościół zasad wynikających z Ewangelii i nauki Kościoła" - oświadczył hierarcha.
"Mamy nadzieję, że w coraz bardziej pluralistycznym społeczeństwie będą szanowane uczucia religijne wierzących i będzie zapewniona swoboda głoszenia Ewangelii – słowem i świadectwem życia" - dodał.
Zwrócił uwagę, że "w przestrzeni społecznej i politycznej jest miejsce na świadectwo chrześcijan przez postępowanie zgodne z sumieniem". Przyznał, że wobec obserwowanych przemian cywilizacyjnych "potrzeba nowego spojrzenia na formację młodzieży i średniego pokolenia".
"W duchu odpowiedzialności za swoje małe ojczyzny, za Polskę i za świat globalny, za nasze dziedzictwo kulturowe będące gwarancją tożsamości narodowej - potrzeba tej nowej formacji ludzi Kościoła i nowej ewangelizacji" - wskazał metropolita warszawski.
Kard. Nycz nawiązał także do przypadającej 13 marca - jedenastej rocznicy wybory kard. Jorge Mario Bergoglio na stolicę Świętego Piotra. "Może czasem nie nadążamy za nim, może czasem burzy nasze stereotypy, że Kościół jest tylko polski i europejski. A Kościół jest w całym świecie i posłany do całego świata" - przypomniał.
Jako przykłady do naśladowania wskazał dwie postaci - bł. ks. Jerzego Popiełuszkę oraz bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, któremu "bliskie były sprawy nauki społecznej oraz los człowieka w rodzinie i pracy".
"Gdy prawda staje się własnością każdego człowieka i brakuje odwagi w dochodzeniu do niej jakże aktualne jest świadectwo męczennika z Żoliborza" - napisał kard. Nycz. "Uczyńmy tych wielkich patronów przewodnikami naszego życia" - zaapelował metropolita warszawski. (PAP)
autor: Magdalena Gronek
nl/