Para królewska i para prezydencka spotykały się na placu przed Notre-Dame. Emmanuelowi Macronowi towarzyszyli arcybiskup Paryża Laurent Ulrich i mer miasta Anne Hidalgo.
Król i królowa przywitali się ze strażakami, którzy brali udział w ratowaniu katedry podczas pożaru w kwietniu 2019 r. Karol III podkreślił swoje przywiązanie do katedry Notre Dame.
Główny architekt Philippe Villeneuve rozmawiał z królem przed katedrą, której rekonstrukcję nadzoruje. Przedstawił kolosalne wyzwania stojące przed tym projektem, który łączy francuskie rzemiosło i starodawne know-how.
Jeszcze jako książę Walii Karol wyraził swoją solidarność z paryżanami, gdy rozpaczali podczas pożaru Notre Dame. „Moja żona i ja byliśmy załamani - mówił - gdy dowiedzieliśmy się o strasznym pożarze katedry Notre-Dame, i chcieliśmy od razu poinformować, jak bardzo myślimy o was i Francuzach w tych trudnych chwilach, a także o służbach ratunkowych, które tak odważnie stawiły czoła pożarowi”.
W środę wieczorem podczas przemówienia na uroczystym obiedzie w Pałacu w Wersalu król również mówił o pożarze Notre-Dame, który porównał do pożaru, który spustoszył zamek Windsor w 1992 r. Złożył także hołd zmarłemu koordynatorowi prac nad odbudową świątyni, generałowi Jean-Louisowi Georgelinowi.
Przed odwiedzeniem Notre Dame Karol III i Camilla odwiedzili targ kwiatowy. Królowa otrzymała bukiet kwiatów, zaś król rozmawiał z kwiaciarkami, podkreślając, że jest pasjonatem ogrodnictwa i botaniki.
Następnie Karol III i prezydent Macron udali się do Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu, gdzie m.in. rozmawiali z minister ds. transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
kno/