O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Katowice. Rozpoczęła się trzydniowa konferencja naukowa poświęcona sztucznej inteligencji

W poniedziałek w Katowicach rozpoczęła się trzydniowa konferencja naukowa poświęcona sztucznej inteligencji. W wydarzeniu bierze udział ponad 300 uczestników reprezentujących środowiska naukowe, edukacyjne i biznesowe.

Prof. Duch: Sztuczna inteligencja już potrafi więcej niż nam się wydaje. Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Prof. Duch: Sztuczna inteligencja już potrafi więcej niż nam się wydaje. Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

W przestrzeniach Muzeum Śląskiego od 7-9 kwietnia odbywa się 6. edycja Polskiej Konferencji o Sztucznej Inteligencji – największego w Polsce wydarzenia naukowego poświęconego AI, otwartego dla studentów, doktorantów, badaczy, przedstawicieli biznesu oraz instytucji społeczno-gospodarczych.

W konferencję zaangażowanych jest ponad 60 instytucji z całej Polski. Wśród zaproszonych prelegentów znalazł się m.in. prof. Włodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który podczas konferencji prasowej ostrzegał przed niekontrolowanym rozwojem systemów AI oraz podkreślał znaczenie edukacji i lokalnych inicjatyw.

"Sztuczna inteligencja już potrafi więcej niż nam się wydaje"

Więcej

AI (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/WU HAO

Komisja Europejska przeznaczy 1,3 mld euro na sztuczną inteligencję i cyberbezpieczeństwo

"Sztuczna inteligencja już potrafi więcej niż nam się wydaje – potrafi oszukiwać, ukrywać mechanizmy działania, a przede wszystkim generować odpowiedzi, które brzmią sensownie, ale niekoniecznie są prawdziwe. Dlatego edukacja w zakresie korzystania z tych systemów jest dziś kluczowa" – zaznaczył prof. Duch.

Profesor zauważył, że młode pokolenie często korzysta z narzędzi AI bezrefleksyjnie, co może prowadzić do powierzchowności i utraty zdolności krytycznego myślenia.

"To narzędzie może być genialnym partnerem w tworzeniu i analizie, ale tylko jeśli wiemy, jak je wykorzystać. Inaczej zamienia się w maszynkę do ogłupiania" – zaznaczył profesor, przestrzegając przed tzw. cyfrową demencją.

Wskazał również na rosnące znaczenie lokalnych inicjatyw w budowie własnych modeli językowych, takich jak PLLuM – polski model AI. Jego zdaniem globalne systemy mogą nie znać specyfiki języka, kultury czy instytucji lokalnych na tyle dobrze, by odpowiadać na nasze potrzeby. Dlatego – jak podkreślił – rozwój wyspecjalizowanych rozwiązań krajowych ma sens, zwłaszcza w takich obszarach jak medycyna czy prawo.

"GPT-4 był trenowany w zaledwie ułamku na polskich danych. Nasze krajowe modele, jak np. Bielik, potrafią lepiej odnaleźć się w realiach polskich instytucji i języka" – podkreślił prof. Duch.

Ekspert poruszył również kwestie związane z zagrożeniami społecznymi, jakie niesie za sobą nieodpowiednie wykorzystanie AI – zarówno w edukacji, jak i administracji publicznej.

Jak podkreślił prof. Duch, konferencja pokazuje, że Polska – poprzez takie wydarzenia i aktywność naukową – staje się ważnym punktem na mapie europejskiej debaty o przyszłości sztucznej inteligencji. Śląsk z kolei – jak zauważył ekspert – ma potencjał, by stać się jednym z liderów wdrażania AI w przemyśle, medycynie i usługach publicznych.

Konferencja potrwa do 9 kwietnia

Konferencja potrwa do 9 kwietnia, a jej program obejmuje dziesiątki wystąpień, paneli dyskusyjnych, prezentacji projektów badawczych i networkingowych spotkań pomiędzy światem nauki, technologii i biznesu.

Organizatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, a sama konferencja po raz pierwszy gości na Śląsku.

Program konferencji obejmuje 17 ścieżek tematycznych, dotyczących m.in. zastosowań sztucznej inteligencji w biznesie, rozwoju technologii, badań naukowych oraz aspektów społecznych. Kluczowym elementem wydarzenia są trzy wykłady plenarne, które wygłoszą eksperci z krajowych i zagranicznych ośrodków badawczych.

Każdego dnia odbywają się również panele dyskusyjne, skoncentrowane na aktualnych wyzwaniach związanych z AI. Tematy paneli obejmują kwestie zaufania do inteligentnych technologii, roli sztucznej inteligencji w edukacji oraz transferu innowacji z uczelni do sektora gospodarczego.

Konferencja od 2018 r. tworzy platformę wymiany wiedzy, doświadczeń oraz prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinie AI. (PAP)

jms/ agt/

Zobacz także

  • Minister kultury Hanna Wróblewska wygłasza przemówienie powitalne podczas otwarcia konferencji "Wpływ Sztucznej Inteligencji (AI) na sektory medialny i kreatywne". Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Ministra Wróblewska: mimo postępów w rozwoju AI, kreatywność jest cechą głęboko ludzką

  • Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Trzaskowski: sztuczna inteligencja kluczowa dla bezpieczeństwa Polski

  • Open space w biurze. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Firmy wdrażają AI. Czy pamiętają o cyberbezpieczeństwie?

  • AI (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Psychologowie: relacje ludzi ze sztuczną inteligencją rodzą poważne dylematy etyczne

Serwisy ogólnodostępne PAP