"Motyw przewodni tegorocznego kalendarza 'Nauka-Naukowcy-Transcendencja' znakomicie wpisuje się w działania Katowic, które otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki w 2024 r. W tym wydaniu Kalendarza Trzech Religii, na jego kartach przypominamy uczonych wywodzących się ze środowisk chrześcijańskich, żydowskich i muzułmańskich, którzy przyczynili się do rozwoju nauki, a których jednocześnie łączyły również silne więzi z Katowicami i całym naszym regionem" – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.
Kalendarz na rok 2024, czyli lata 5784/5 dla Żydów i 1445/6 dla muzułmanów wydano w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Część jest dostępna dla mieszkańców bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku 13 w Katowicach oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jordana 18.
"Nie odrzucamy niczego, co w różnych religiach jest prawdziwe i święte. Jesteśmy zobowiązani by z szacunkiem myśleć, mówić i pisać o innych ludziach. W realizacji tego celu Kalendarz Trzech Religii może odgrywać szczególną rolę" - podkreślił delegat Metropolity katowickiego ds. dialogu międzyreligijnego. Współzałożyciel i współredaktor KTR ks. dr Tadeusz Czakański.
"Kalendarz Trzech Religii" jest płaszczyzną dialogu międzyreligijnego. Projekt ma na celu zjednoczenie społeczności wyznaniowych w Katowicach oraz pogłębiania wzajemnego szacunku wobec siebie i dziedzictwa kulturowego.
"Kalendarz, jest narzędziem edukacyjno-informacyjnym, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat trzech religii monoteistycznych. Pomysł na powstanie kalendarza pojawił się podczas pierwszej wspólnej konferencji naukowej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, która miała na celu podjęcie refleksji nad wspólnym poszukiwaniem prawdy. To właśnie wtedy zrodził się pomysł by właśnie za pomocą kalendarza edukować poprzez pokazywanie tego, co łączy wielkie religie monoteistyczne" - opowiedziała prof. Uniwersytetu Śląskiego, współzałożycielka i redaktor naczelna Kalendarza Trzech Religii.
Po raz pierwszy kalendarz wydano w 2013 r. w nakładzie 3 tys. egz. Ze względu na ogromne zainteresowanie nakład zwiększono potem do ponad 100 tysięcy. Kalendarz jest opracowywany przez przedstawicieli Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.
"Kalendarz Trzech Religii jest wizytówką naszej działalności. To symbol tego, że potrafimy ze sobą rozmawiać i współpracować, to przykład budowania mostów pomiędzy ludźmi" - podsumował dyrektor Centrum Kultury i Dialogu w Katowicach, delegat ds. dialogu międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w Polsce imam Jabbar Koubaisy. (PAP)
Autorka: Julia Szymańska
gn/