KE: w kolejnej kadencji będziemy trzymać się celów wyznaczonych w Europejskim Zielonym Ładzie

2024-07-18 11:03 aktualizacja: 2024-07-18, 13:30
Flagi UE. (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/NTB/Cornelius Poppe
Flagi UE. (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/NTB/Cornelius Poppe
Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek, że w latach 2024-2029 będzie trzymać się celów wyznaczonych w Europejskim Zielonym Ładzie. Jednocześnie chce "tworzyć odpowiednie warunki dla przedsiębiorstw", aby osiągnąć cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych.

"Musimy i będziemy trzymać się celów wyznaczonych w Europejskim Zielonym Ładzie. Kryzys klimatyczny przyspiesza w szybkim tempie. Istnieje jednocześnie równie pilna potrzeba dekarbonizacji i industrializacji naszej gospodarki. Musimy skupić się na wdrożeniu istniejących ram prawnych na rok 2030 w najprostszy, najsprawiedliwszy i najbardziej opłacalny sposób" - poinformowała KE w swoich wytycznych.

KE zapowiedziała, że skupi się na wspieraniu i tworzeniu odpowiednich warunków dla przedsiębiorstw, aby mogły osiągnąć nasze wspólne cele.

"Oznacza to uproszczenia, inwestowanie i zapewnienie dostępu do tanich, zrównoważonych i bezpiecznych dostaw energii i surowców. Przygotuje to drogę do celu 90 proc. redukcji emisji na rok 2040, który zaproponujemy zapisać w naszym Europejskim Prawie Klimatycznym. Na każdym kroku będziemy współpracować z przemysłem, partnerami społecznymi i wszystkimi zainteresowanymi stronami" - dodano w dokumencie.

KE zapowiedziała też przedstawienie projektu aktu o akceleratorze dekarbonizacji przemysłowej, aby wesprzeć przemysł i firmy w okresie transformacji. Nowe prawo ma kierować inwestycje w infrastrukturę i przemysł, w szczególności w sektory energochłonne.

"Musimy obniżyć rachunki za energię dla firm i gospodarstw domowych. Dzięki europejskim środkom odnawialne źródła energii osiągnęły rekordowy poziom, odpowiadając za 50 proc. wytwarzania energii elektrycznej w UE w ciągu ostatniego roku. Zależność od rosyjskiego gazu kopalnego została znacznie zmniejszona, a oszczędności energii obniżyły ogólne zużycie. Nadal jednak stoimy przed wieloma wyzwaniami. Nasz rynek energii musi działać lepiej, aby obniżyć ceny i zapewnić konsumentom korzyści z niższych kosztów produkcji czystej energii" - czytamy w dokumencie.

KE zapowiada, że "będzie nadal obniżać ceny energii, odchodząc od paliw kopalnych, wzmacniając wspólne zamówienia na paliwa".

"Będziemy zwiększać skalę i priorytetowo traktować inwestycje w infrastrukturę i technologie czystej energii. Będzie to obejmować technologie odnawialne i niskoemisyjne, infrastrukturę sieciową, pojemność magazynową i infrastrukturę przesyłową dla wychwyconego CO2. Będziemy również inwestować w środki efektywności energetycznej, digitalizację naszego systemu energetycznego i wdrożenie sieci wodorowej. Poza tym musimy wykorzystać siłę i wielkość naszego rynku, aby zabezpieczyć dostawy" - napisano w dokumencie.

KE zapowiada też pracę nad nowymi partnerstwami, aby pomóc zabezpieczyć dostawy surowców, czystej energii i czystych technologii z całego świata.

"Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. będzie wymagało szerokiej gamy innowacyjnych technologii w obszarach od mobilności po energię. Na przykład cel neutralności klimatycznej dla samochodów na 2035 r. zapewnia przewidywalność dla inwestorów i producentów. Aby to osiągnąć, konieczne będzie podejście neutralne pod względem technologicznym, w którym e-paliwa będą miały do odegrania pewną rolę poprzez nowelizację rozporządzenia w ramach przewidywanego przeglądu" - podsumowała KE w swym dokumencie.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

ał/