O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Czego możemy się spodziewać 11 grudnia? Jest harmonogram obrad Sejmu

Według opublikowanego we wtorek wieczorem harmonogramu obrad Sejmu, w poniedziałek 11 grudnia o godzinie 15.00 dojdzie do głosowania nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Pięć godzin później na premiera może zostać wskazany przez Sejm Donald Tusk.

Mateusz Morawiecki, Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara/Piotr Nowak
Mateusz Morawiecki, Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara/Piotr Nowak

We wtorek wieczorem został opublikowany harmonogram obrad Sejmu po posiedzeniach Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów. Wynika z niego, że we wtorek 11 grudnia na godzinę 10.00 zaplanowane jest przedstawienie przez premiera Mateusza Morawieckiego programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Przewidziano wtedy "10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła".

Głosowanie nad wotum zaufania ma odbyć się o godzinie 15.00.

Po głosowaniu ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, podczas której będzie czas na zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów w drugim konstytucyjnym kroku. "Termin wyznacza Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów" - czytamy na sejmowej stronie. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów.

O godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru Prezesa Rady Ministrów. W tym punkcie również przewidziano 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła. Na godzinę 20.00 przewidziano głosowanie, a później ewentualne oświadczenia poselskie.

Na wtorek 12. grudnia na godzinę 9.00 zaplanowane jest przedstawienie przez nowego Prezesa Rady Ministrów programu działania oraz składu Rady Ministrów wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów.

Od godziny 15.00 mają trwać głosowania w sprawie nowego rządu, a później ewentualne oświadczenia poselskie.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.

10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.(PAP)

kgr/

Galeria (1)

  • Wotum zaufania dla premiera. Autor: PAP/Maciej Zieliński
    1/1

    Wotum zaufania dla premiera. Autor: PAP/Maciej Zieliński

Zobacz także

  • Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Paweł Supernak

    Morawiecki o cłach Trumpa: wkraczamy w okres turbulencji

  • Marine Le Pen Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

    Morawiecki o wyroku ws. Le Pen. "Jest na rękę wyłącznie Rosji"

  • Karol Nawrocki, Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Paweł Supernak/Tytus Żmijewski

    Nawrocki czy Morawiecki - kto zdaniem wyborców PiS byłby lepszym prezydentem?

  • Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Morawiecki usłyszy zarzuty ws. "wyborów kopertowych". Najnowsze informacje

Serwisy ogólnodostępne PAP