O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kiedy prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej i gdzie powstanie druga?

Obecny harmonogram budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zakłada, że prąd z niej popłynie do sieci w 2036 r. - przekazało w czwartek Ministerstwo Przemysłu. Rozpoczęcie zasadniczej budowy planowane jest w 2028 r., a ukończenie ostatniego z trzech bloków - w 2038 r. Poinformowano także, że Bełchatów i Konin są preferowanymi lokalizacjami drugiej elektrowni jądrowej

Paweł Gajda Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Paweł Gajda Fot. PAP/Zbigniew Meissner

W czwartek dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w resorcie przemysłu Paweł Gajda przedstawił na konferencji prasowej w Katowicach "główne założenia aktualizacji" Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ).

Więcej

Posłowie na sali plenarnej Sejmu. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm uchwalił ustawę o 60 mld zł z budżetu na elektrownię jądrową

Jak poinformował Gajda, obecna aktualizacja potwierdza cel z poprzedniej aktualizacji w 2020 r. budowy dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6 do 9 GW. Zawarty w obecnej aktualizacji harmonogram budowy pierwszej elektrowni zakłada przekazanie placu budowy wykonawcy do rozpoczęcia prac przygotowawczych jeszcze w tym roku, raport lokalizacyjny w przyszłym i pozwolenie na wstępne roboty budowlane w 2027 r.

Zezwolenie na budowę z punktu widzenia prawa atomowego (tzw. pierwszy beton jądrowy) przewidziane jest w 2028 r., a zakończenie prac budowlanych na pierwszym bloku w 2035 r. Później prowadzone mają być procesy rozruchu, testów, pierwszy załadunek paliwa, osiągnięcie pierwszej krytyczności i pierwsza synchronizacja z siecią.

"Według dzisiejszego harmonogramu przygotowanego przez spółkę celem jest, żeby pierwszy prąd do sieci popłynął w roku 2036 r. i później w kolejnych latach, czyli w 2037 r. i 2038 r. kolejne bloki, aby w 2038 r. mieć całą elektrownię pracującą, a od 1 stycznia 2039 r. mieć dyspozycyjną elektrownię w całości pracującą na potrzeby krajowego systemu elektroenergetycznego" - zasygnalizował przedstawiciel resortu przemysłu. 

Bełchatów i Konin preferowanymi lokalizacjami drugiej elektrowni jądrowej

Preferowane lokalizacje drugiej elektrowni jądrowej to Bełchatów i Konin, a pozostałe lokalizacje to Kozienice i Połaniec - poinformowało w czwartek Ministerstwo Przemysłu. Rozpoczęcie budowy planowane jest w 2032 r., a rozruch pierwszego z trzech bloków - w 2040 r.

Więcej

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna. Fot. PAP/	Jarek Praszkiewicz

Wrochna: wybór partnera do drugiej elektrowni jądrowej - w trybie konkurencyjnym 

Jak poinformował Gajda, zgodnie z harmonogramem aktualizacji na ten rok planowane są: przeprowadzenie wstępnego screeningu (badanie - PAP) lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie postępowanie konkurencyjnego (wstępny dialog z potencjalnymi partnerami, ogłoszenie warunków postępowania) oraz wystąpienie przez inwestora o decyzje zasadnicze dla potencjalnych lokalizacji.

Druga elektrownia jądrowa w Polsce. Kiedy budowa?

W przyszłym roku zakładane jest wydanie decyzji zasadniczych, rozpoczęcie badań lokalizacyjnych i środowiskowych, a także wybór partnera strategicznego. Ostateczne ustalenie modelu biznesowego, wystąpienie z wnioskiem notyfikacyjnym do KE oraz złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej zaplanowano na 2027 r.

Aktualizacja PPEJ zakłada wydanie decyzji środowiskowej, zakończenie badań lokalizacyjnych i decyzję o ustaleniu lokalizacji w 2028 r. W 2029 r. mogłoby nastąpić złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki i rozpoczęcie prac przygotowawczych na terenie budowy.

Zgodnie z obecnym harmonogramem w 2031 r. powinno nastąpić wydanie zezwolenia na budowę, a rok później rozpoczęcie budowy pierwszego bloku. Zakończenie budowy pierwszego bloku wraz z rozruchem zakładane jest na 2040 r., a analogiczne działania dla dwóch kolejnych bloków - w latach 2041-42. (PAP)

mtb/ mmu/ mar/
 

Zobacz także

  • Logo PGE (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Albert Zawada

    W Bełchatowie trwają badania pod kątem budowy elektrowni jądrowej

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Norwegii Jonas Gahr Store. Fot. PAP/EPA/OLE BERG-RUSTEN

    Zełenski: Ukraina w NATO pomogłaby USA, ale oni chyba tego nie chcą

  • Elektrownia atomowa w Paksu Fot. PAP/EPA/Tamas KEREKES

    Węgry proszą USA o zdjęcie sankcji. Chodzi o rozbudowę elektrowni jądrowej w Paksu

  • Posłowie na sali plenarnej Sejmu. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Pilne

    Sejm uchwalił ustawę o 60 mld zł z budżetu na elektrownię jądrową

Serwisy ogólnodostępne PAP